| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau sa ma ambiționez sa iau bacalaureatul pe care nu l-am dat în 2017 atunci când trebuia.E un examen greu? Asta vreau sa intreb.Eu am învățat binișor la scoala/liceu dar tot am emoții.Asta vreau sa îmi ziceți cum ați văzut voi examenul asta cei ce l-ati dat? Greu/usor/mediu ca dificultate? Îmi ajunge 2 ani de pregătire? As vrea sa îl dau ori in 2025 ori in 2026.
Am fost la profil umanist, filologie în liceu.
Vreau după sa dau și eu la o facultate.

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Sincer,daca te pregătești bine, imposibil sa nu îl iei.
Nu e un examen dificil, dar nici nu e un examen ușor, e mediu în dificultate.
Cel puțin daca faci sub 1 și 2 integral și corect, ai 7 din start.
Te sfătuiesc să nu tocești totuși eseurile la romana,cel puțin nu lua din prima varianta asta, mai întâi vezi și alte variante, iar dacă nu merg, apelează la tocit.
In rest, e vorba sa fii foarte atent, pentru că e posibil ca din cauza emoțiilor sa omiți detalii importante sau posibil sa greșești noțiuni banale.
Mai mult, trebuie să îți organizezi bine timpul, pentru că la bac devine inamicul tau numărul 1.
Lasa-ti macar 30 de minute sa corectezi eventualele greșeli.

Din punctul meu de vedere, vizavi de meditații, nu le vad rostul.
Adică, decât să dai 100-200 de lei pe săptămână cu meditațiile, găsești atâtea materiale pe net,găsești manuale, filmulețele,chef să ai tu să cauți,sa te documentezi.
Acum na,alegerea îți aparține.
Eu te-as sfătuit totuși să încerci să dai la anul,după ce ți-au mai structurat materia și,in prealabil, ai și învățat-o.
O să fie un balamuc, mai ales când vine vorba de punctaje, dar daca ești sigur pe tine, nu o sa ai problema asta

1 răspuns:
| randomuser009 a răspuns:

Exista subiecte pe net din anii trecuti(cauta subiecte bacalaureat anul, si ai, poti exersa dupa ce esti sigur ca ai invat materia, daca nu ai reusit, mai treci odata prin materie, sau o parte din ea,:
http://subiecte2023.edu.ro/2023/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/
intra aici, lucreaza subiecte, si apoi intra pe arhiva, da cu un an mai devreme si lucreaza si de acolo, pe site,
ai subiecte la toate probele: a b c d, in bac mai apare si competente digitale, si limba moderna(limba straina, dar aia nu e importanta pentru a trece, si nu se aduna la punctaj), cand deschizi unul din folderele de ex romana, ai acolo mai multe subiecte pentru fiecare profil, asa cum folderul:proba de (mate istorie), are si mate si istorie,
intri pe ce ai nevoie, la fiecare an: sesiunea iunie iulie, si cea din august(cea speciala e entru cei care participa la concursuri sportive si olimpiade in aceeasi perioada cu bacalaureatul, dar poti lucra si de acolo subiectele).
Cand dai rezultate dupa ce te verifici la mai multe probe(ai baremul, dar la romana e putin mai greu, deoarece nu prea poti stii cum verifica, dar daca stii sa te exprimi, e bine.
Ar fi bine sa incerci sa iei peste 7, sunt multe facultati unde se intra pe dosar, si decat sa te ma lupti si sa incerci sa dai examen si la ele, mai bine doar te lupti cu media de la bac pe un loc.