| Anne2000 a întrebat:

Sunt in clasa aVIII-a si urasc momentul acela cand profesorii te intreaba la ce profil vrei sa te duci la liceu pentru ca eu una nu sunt hotarata. As alege Mate-Info ( nu sunt un geniu la matematica ) dar inteleg si ma descurc bine, sunt printre primii din clasa. Mi-e frica sa nu ma fac de ras pentru ca nu sunt sigura pe mine. La uman nu stiu daca as avea o optiune de viitor, banoasa. Voi ce credeti ca e bine sa aleg? M-as putea descurca la un profil Real?

5 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Eu il locul tau as alege profilul real(matematica-informatica sau stiinte ale naturii), mai mult as merge pe stiinte pentru ca practic e cam aceiasi mancare de peste, asta in cazul in care nu-ti doresti o cariera in domeniul informaticii.La uman e mai mult cultura generala din punctul meu de vedere si pe viitor daca vrei sa devii un bun medic sau mai stiu eu ce iti va veni greu pentru ca esti obisnuita sa tocesti, nu sa gandesti logic. Oricum de la fiecare profil poti merge la ce facultate vrei, poti intra, faci fata sau nu.mult succes!

| positivity a răspuns:

În primul rând, ar trebui să te gândești la ceea ce îți place ție. Să alegi cu sufletul, cum se spune, ca apoi să nu ai regrete. Regretele sunt tulburătoare, știi?
În al doilea rând, nu trebuie să faci neapărat ce spune X sau Y, crezând că așa îți va fi bine. Trebuie să faci ceea ce îți dorești tu, pentru că altfel te vei gândi toată viața „Ce ar fi fost dacă?", înțelegi?
Părerea mea este că ar trebui să fii mai sigură pe tine. Dacă îți place matematica, du-te la mate-info, dar să nu crezi că acolo va fi ușor. Matematica ți se va părea ciudată, la fel și celelalte materii de real.

| Radu284 a răspuns:

De unde sa stiim noi daca te vei descurca la real sau nu?
La informatic se castiga bine, dar nu iti face iluzii ca vei invata informatica la scoala. Marea majoritate a profesorilor de informatica abia daca stiu C la un nivel mediu, iar programa este sub orice critica. Adica, nu vei invata aproape nimic. Daca vrei info, invata singura, sunt o gramada de tutoriale pe net.

Si de la uman se pot castiga bani, mai ales daca stii foarte bine o limba straina, de preferinta un pic mai 'exotica'.

| Ezeru a răspuns:

Ce iti place tie sa faci? Daca iti place matematica du-te la profil real.
Intodeauna sa te gandesti la ce iti place. Ca vei vedea ca nu este deloc frumos sa lucrezi din obligatie si este mult mai bine sa imbini utilul cu placutul.

| ℓσяєภยş a răspuns:

Daca te descurci si iti place matematica, du-te la mate-info. Daca iti place biologia si chimia, du-te la stiinte ale naturii. Daca iti place romana, istoria, geografia si limbile straine, du-te la un profil real. E simplu. Daca esti buna la toate si vrei o meserie banoasa, eu as alege profilul real, deoarece te poti face avocat, dar si doctorul este bine platit happy Depinde si ce iti place tie.