| ForevărTughedăr69 a întrebat:

Sunt elev in clasa a XII-a la pofil uman. In momentul in care am ales acest profil am incercat sa evit matematica, care pe atunci mi se pare grea si complet nefolositoare. Intre timp unele lucruri s-au schimbat si ma gandesc destul de serios sa aleg o facultate cu profil tehnic. Intrebarea este: cu 2 ore de matematica pe saptamana pe care le fac in liceu si cu putina pregatire la mate/fizica, as face fata la un profil de genul, inginerie electrica sau transporturi? Am inteles de la unele persoane ca acolo multe lucruri se iau de la 0 si daca inveti nu conteaza chiar asa mult de la ce profil vii. Vreau sa precizez ca am luat 9 la EN in clasa a 8-a si in liceu chiar am participat la niste concursuri la matematica la sugestia profesoarei. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca te apuci imediat si lucrezi greu, faci si suplimentar in fiecare zi macar 2 ore, da, eu zic ca ai sanse.

| AndreiGabi a răspuns:

Poti, daca te stii o persoana rezistenta la stres si suficient de ambitioasa ca sa nu renunte la primul "sa-mi bag, nu am nici o sansa". Pregatirea... O sa iti usureze viata, probabil. Mai trebuie ceva interes, mult timp alocat si... O termini in 4 ani. Multa bafta!