| sica2 a întrebat:

Salutare cei de pe TPU vreau sa va intreb cum este posibil ca o fata care nu a facut deloc meditatie la matematica si romana sa i-a la simularile de clasa a 12, 8 romana si 6 matematica si eu care fac meditatie la matematica sa iau nota 3 la matematica si 3.50 la romana, Stateam si ma intrebam oare chiar sunt retardat?
Cum... vine asta nu stiu credeti-ma, dar faza naspa este ca dau si o caruta de bani pe meditatii si... nu fac nimic.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

A invatat mai mult ca tine, e simplu. Degeaba te duci la meditatie daca nu inveti in fiecare zi acasa multe multe ore. Eu, cand am dat examenul de admitere la liceu (actuala capacitate), nu am facut deloc meditatii si am luat, la ambele materii, note peste 9. dar am invatat in fiecare zi acasa cat de mult am putut, intotdeauna de 10 la fiecare materie. iar in weekenduri si vacante am repetat ceea ce invatasem si am facut probleme suplimentare. Nu esti retardat, doar ca nu muncesti suficient si nimic bun nu se obtine in lume fara munca. 100 de meditatii nu fac cat munca ta individuala zi de zi. Orice zi care trece pe langa tine si in care nu ai invatat cat de mult ai putut, e o zi pierduta, nu se va mai intoarce niciodata, iar ti vei fi mai sarac cu invatatura din ziua respectiva. iar invatatura este cel mai important lucru pentru elev, fiindca fara invatatura el nu are nici un viitor si nici un prezent.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce treaba au meditatiile in ecuatia asta?
conteaza cat de mult iti dai intereseul si cat se serios esti. crezi ca daca parintii tai dau o groaza de bani pe meditatii lucrurile iti intra singure in cap?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de tine. Ar trebui sa te apuci de tocit cat mai ai timp. Inseamna ca ei ii place matematica si intelege repede, dar daca tie nu iti place trebuie sa inveti totusi cu sila.
De exemplu si eu aveam o colega care facea o groaza de meditatii la engleza si tot nu pricepea nimic, iar altii intelegeau imediat. Asta tine si de preferintele fiecaruia. Gandeste-te ca muncesti pentru viitorul tau si nu vei reusi daca nu iti dai silinta. Multa bafta!

| AddXf a răspuns:

Nu trebuie sa faci meditații ca sa te descurci. Trebuie si tu sa te străduiești. Poate ca nici macar nu esti foarte atent La mmeditații. Si atunci? unde e problema, huh?

| ionutalex13 a răspuns:

Poate ca a avut noroc sau a fost o intamplare

| marian951 a răspuns:

Trebuie sa stii sa inveti, sa faci legaturi logice intre lectiile predate si sa vezi materia din perspectiva..nu doar sa memorezi pasii de rezolvare a unui exercitiu.
Trebuia sa te implici in intelegerea materiei. Acum nu mai ai ce face.

| BoogieqTp a răspuns:

Pai aia invata de placerelaughing daca tu te duci la meditatii ca te obliga parintii e ca si cum ai merge la scoala, astepti sa treaca ora mai repede sa ajungi acasa, nu te duci sa invetilaughing

| ioanaa25 a răspuns:

Pai iedeea e ca poate ea a prins din clasa am si eu o tipa in clasa care nu face meditati dar stie absolut tot despre orice dar nu are o viata sociala stiue doar sa inete sa doarma. Si sa stii o chestie sora mea a dat bacul la mate in simulare a loat 6 si catva si in BAC a loat 10 si nu zic ca sa o laud dar e chestia ca simularea e mult mai grea si e doar orientativa.

| Monster10 a răspuns:

Fii mai atent la ore si nu te comporta urit, ca profesorii se pot razbuna pe tine, scazindu-ti nota, daca te porti foarte urit.Cit despre fata aia, cred ca are o minte foarte agera si e foarte desteapta.Meditatiile nu sunt intotdeauna rezolvarea. Daca nu ai capacitati si nu te stradui, fara rost cheltui bani.Important la lectie sa asculti, sa fii atent, sa te porti frumos si acasa sa inveti. Poate ca fata aia sta cu orele acasa si studiaza happy

| BucurAndreea a răspuns:

Poate ca acea fata este atenta in clasa si invata, dar tu nu inseamna ca esti retardat poate ca ai avut ghinion sau poate ti-a picat un subiect pe care nu l-ai stiut! Imi pare rau! Funda? love struck

| stelistul10 a răspuns:

Aaa... exista mai multe raspunsuri: - a platit profesorii
- invata mai bine si fara meditatii
- mergi degeaba la meditatii.