| Eff a întrebat:

Saaaaalut! Cei care stiti germana, ma puteti ajuta si pe mine cu cateva expresii?
De exemplu trebuie sa indrum pe cineva sa mearga, de ex, de la primarie pana in centrul orasului. ma rog, asta nu are importanta. Imi trebuie expresiile de genul: mergi drept inainte, ia-o la dreapta la intersectie, mergi in fata 500 de m etc Adica expresii si cuvinte care sa te ajute sa indrumi pe cineva sa mearga dintr-un loc in altul.
Sper sa ma ajutati:d

Răspuns Câştigător
| drAn3 a răspuns:

Daca imi dai un text ti-l pot traduce. Stiu bine germana. Pt. inceput, iti traduc ce ai scris.
Intrebare : Entschuldigen sie, könnten Sie mir bitte sagen wie ich am besten zum Stadtzentrum komme?
adica, ma scuzati, imi puteti spune va rog cum ajung in centru.

Raspuns : Sie gehen am besten geradeaus. An der nächsten Kreuzung müssen Sie rechts abbiegen unde danach ungefähr fünfhundert Meter laufen.

adica: cel mai bine mergeti drept inainte. La urmatoarea intersectie trebuie sa o luati la dreapta si pe urma mai mergeti in jur de 500 de metri.

Am tradus ce ai scris, desi nu pricepe nimeni asa ceva daca ii explici pe strada timp de 2 minute pe unde sa o ia, teme din astea dau doar profesorii naspa, e bullshit, nu o sa-ti trebuiasca in viata ta asa ceva. Plus ca daca tu vii la mine si ma intrebi cum ajungi in clubul suburbia din bucuresti, o sa-ti zic, ia metroul pana la statia aia, pe urma intrebi mai departe, eu pot sa-ti pov si cum intri si cate trepte trebuie sa urci, dar e bullshit, ca nimeni nu tine minte atata.
daca vrei iti mai traduc pe mess, dar imi zici concret ce vrei.

4 răspunsuri:
| Eff explică:

@maffykissgirl, Google translate stie toata lumeatongue
si eu fac germana de ceva ani, ma interesau expresiile respective

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau un site de traducere, selectezi limba si iti zice, poti si sa asculti :

http://translate.google.ro/? client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-GB:official&hl=ro&tab=wT&

Eu stiu germana, dar sunt abia in a5 a, sper ca te-am ajutat! Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe Raspuns-Rapid, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 1000 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci, mai incerc odata :

La dreapta/stanga = Rechts/Links
Este langa posta = Sie ist neben der Post
Este in partea cealalta = Sie ist dort druen (u cu doua puncte sus)
Drept inainte = Geradeaus
Cat de departe? = Wie weit entfernt?
Aproximativ 500 de metri = Ungefa(a cu doua sus)hr 500 Meter
Cinci minute de mers pe jos = Funf Minuten zu Fuss
Mergeti drept inainte = Gehen Sie geradeaus
Mergeti in centru = Fahren Sie zur Stadtmitte
Luatio pe strada (...) = Gehen Sie die (...) entlang

Spune-mi mai exact ce vrei sa traduc si te ajut! Fundita?