| sabin89 a întrebat:

Numere pitagorice sau pitagoreice? Cum obişnuiţi să spuneţi?

Răspuns Câştigător
| xRaduC a răspuns:

Buna intrebare! Eu foloseam structura "numere pitagorice". Si este corect! De asemenea, exista si "Triplete pitagoreice", pe care o vad pentru prima data, la randul ei, corecta!
https://ro.wikipedia.org/wiki/Triplet_pitagoreic
Daca te uiti aici, vei observa ca la "Exemplu" s-a folosit prima exprimare, dar pe pe parcursul articolului domina cuvantul "pitagoreic".
Tind sa cred ca exprimarea corecta este "pitagoreic", in timp ce "pitagoric" face referire doar la tripletul lui Pitagora.

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In fiecare zi obisnuiesc sa spun acest cuvant.

| Thecurious a răspuns:

Pitagoreice

| Nătărău a răspuns:

Eu cu bună știință le spun "numerele lui pitagora cel care nu a existat pentru că grecii și nici un alt popor de pe Terra nu aveau un Alfabet pînă la invazia lui Alexandru Grecul (macedoneanul) a Egiptului Antic".

| Ionut231312 a răspuns:

Profesorul meu spunea pitagorice, ca o fi bine sau nu, habar nu am

Răspuns utilizator avertizat
| Inutarh a răspuns:

Pitagorice