| anonim_4396 a întrebat:

La bac Istorie unde se cere la eseu formularea unui punct de vedere profesorii v-au zis sa folositi formulari de genul "in opinia mea" sau sa le evitati?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| ElenaBv a răspuns:

In mod obligatoriu elevii trebuie sa-si semnalizeze punctul de vedere printr-o expresie consacrata: "in opinia mea", "din punctul meu de vedere"..parerea mea este ca aici elevul trebuie sa isi exprime o opinie personala pentru ca aceasta este una dintre abilitatile elevului pe care trebuie sa le dovedeasca la BAC, capacitatea sa-si exprime un punct de vedere personal nu sa citeze un punct de vedere al altcuiva, dar atentie pentru ca formularea acestui punct de vedere trebuie argumentata, trebuie sa aiba o cauzalitate, adica se refera la un punct de vedere pe baza unor fapte istorice, trebuie sa ai si cauzalitate si concluzie. daca te uiti jos se puncteaza printre altele si cauzalitatea si concluzia. SUCCES!