| anonim_4396 a întrebat:

Am niste intrebari legate de academia si scoala de politie.
1. Care este diferenta dintre academie si scoala de politie?
2. Trebuie mai intai sa fac liceul si dupa scoala?
3. Cati ani dureaza?
4. Care este salariul unui politist?
5. Pot sa-mi aleg ce fel de politista vreau sa fiu?
6. Care sunt mediile de intrare?
Va rog sa ma ajutati plsss

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă vrei sa făci școala de poliție, după ce termini liceul, trebuie sa dai admitere, depinde ce probe sunt, engleza, romana etc.
Nu se intra greu, nu durează mult și te poți angaja după aceea ca polițist. Salariul nu e unul mare, dupa 10 ani experiența poți ajunge și la 3000 lei.
La academie e mult mai greu sa intri și sa termini, dar diferența e ca după ce termini facultatea poți avansa și in grad și vei avea salariu mai mare.