| nudauhatepwp a întrebat:

Buna ziua! Am nevoie de niste raspunsuri va rog, am fost diagnosticata acum 10 ani cu hepatita B cronica inactiva si de 2 ani dau examen pentru a intra in barou ca avocat stagiar si nu am reusit. In sesiunea de anul acesta din aprilie care este saptamana viitoare cei de la comisie mi-au trimis un email prin care ziceau ca sunt exclusa din examen pana vin cu dovada de la un doctor ca boala mea nu este contagioasa. Tin sa mentionez ca in alti ani nu am avut probleme cu sustinerea examenului. Intrebarea mea este Ar putea in doctor sa imi ofere o astfel de dovada? Este corect asa ceva? Pot ei sa ma excluda din examen si ce as putea face mai departe? eu fiind apta din punct de vedere medical pentru a urma aceasta profesie.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Ar putea in doctor sa imi ofere o astfel de dovada? "

Tu, ca avocat stagiar, terminand o facultate de Drept, nu esti inca capabila sa stii daca exista lege care iti permite sa nu sa lucrezi cu hepatita B si vi sa ne intrebi pe noi?

Sau vrei sa-ti incepi viata de avocat incalcand legea si alegandu-te cu dosar penal, in urma unei spagi pe care o dai altui medic, ca sa faca o ilegalitate?

| StoicAnalysis a răspuns:

Printezi mail-ul, te duci cu el la doctorul tau curant si ii spui sa-ti dea o dovada pe baza email-ului respectiv. Asta daca intr-adevar nu este contagioasa boala.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând, cei din comisie sunt misogini și inculți în privința bolilor contagioase.
Boala care o ai, Hepatita B, face parte din grupa BTS. Nu este o boală contagioasă aeriană, prin aer, precum gripa.
Mergi la medicul de familie sau specialist și cere o astfel de adeverință și dacă există o astfel de adeverință!

| SuNaM a răspuns:

Eh. Știi cum merge in Românica. 500 de lei sunt 500 de lei. Dar bine, moral vorbind, este puțin josnic daca știi că afecțiunea este una contagioasa sa pui in pericol și alți oameni. Dar dacă știi că nu este și doctorul nu vrea sa te ajute, 500 de lei fac minuni crede-mă.

PS: Că un mic funny comment, s-au ajuns in tara asta minunata să întrebe un avocat daca este normal ( sau legal ) o astfel de cerere doar pentru cât de abuziva și de stupidă este.