| xEquinox1 a întrebat:

as dori sa intreb daca la Romana am cate note imi trebuie, adica 4 si in 17 luna asta ea le-a dat un test colegilor pentru ca asa a vrut ea, iar acum majoritatea colegiilor au 5 note, daca nu mai merg la ore ma poate lasa cu media neincheiata? Sau daca merg la orele ei si nu sunt singurul cu 4 note, ma mai poate asculta?
Cam 6 din clasa nu avem 5 note si mai sunt 3 ore de romana.
Ma poate lasa neincheiatdaca am 4 note? Pentru ca eu stiu ca iti trebuie numarul de ore plus 1
( 3 ore pe saptamana + 1 nota = 4 deci am cate note imi trebuie)
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai numarul de note, asa cum ai spus, nu te poate lasa cu situatia neincheiata.
Conform ROFUIP, citez:
"(4) Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), după caz, trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/ note este de două."