| petrica5006 a întrebat:

Buna! Legat la fizica, mai exact la termodinamica, voiam să știu ce se întâmplă cu presiunea, volumul, lucru mecanic, căldura în fiecare proces în parte. În ce transformări se cedează sau acceptă lucru mecanic și căldura; în destindere sau comprimare, care e diferența dintre ele două

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cel mai sigur afli din cartea de fizică.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca scrie in cartea de fizica, ia de citeste si invata, ca de nu faci tu asta nu le vei invata niciodata si nu vei avea habar cu ce se ocupa fiecare.