| anonim_4396 a întrebat:

Buna, daca ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii, vreau sa devin psihiatru, deci trebuie sa intru la medicina si dupa cum fac sa ma axez pe ramura asta a psihiatriei, adica vreau DOAR la psihiatrie? Daca imi puteti explica ce consta in acesti ani de facultate si ce trebuie sa aleg, sa fac pentru a ajunge sigur in domeniul de psihiatrie...Multumesc!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Facultatea de medicină generală.
Rezidențiat în psihiatrie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa 6 ani de facultate la medicina vei iesi medic. In timpul facultatii nu exista specializari.
Dupa aceea la rezidentiat iti alegi specializarea unde mai faci inca 5 ani.