| Jajdbxggbshxnc38547 a întrebat:

Buna, as vrea sa am o solutie pentru o problrma, dar nu pot sa o iau singura sau poate nu exista o solutie, poate ca trebuie sa ma supun. Nu am nici un prieten cu care sa ma sfatuiesc deoarece ei nu se afla in situatie mea si nu pot sa inteleaga ce problema imi doresc eu sa rezolv. Poate ca exista cineva printre voi care chiar doresc sa ma ajute, care chiar sa ma incurajeze sau poate chiar sa imi rezolve problema. Problema aceasta despre care vorbesc este liceul la care vreau sa intru. Parintii mei vor sa ma duca la un liceu pedagogic, dar eu nu as vrea aceeasi optiune. Imi doresc sa merg la un liceu cu predare in limba germana, un liceu de altfel foarte bun dar sunt foarte multi copii de bani gata care au intrat pe mita sau pentru ca se cunosteau cu directorul. La liceul la care vreau eu la stiinte ultima medie de admitere de anul trecut a fost 8, 44. Nu este o medie mica daca ma intrebi pe mine. La liceul la care vor parintii mei se intra cu o medie mai mica, 7, 80 ceea ce este o medie mai avantajoasa dar nu este liceul la care vreau eu. Mama mea fiind profesoara vrea sa o urmez pentru ca spune ca pot sa ma fac in continuare profesoara de germana si sa dau si meditatii poate si sa fac o gramada de bani, insa eu m-am gandit ca daca o sa merg la liceul asta la care vrea ea nu o sa mai practic germana. Eu am inceput sa invat germana de la varsta de 2 ani si sincera sa fiu nu vreau sa ma las de ea. Stiu o gramada de oameni care au intrat la liceul acesta cu predare in limba germana care chiar m-au sfatuit sa merg la liceul la care vreau, care mi-au spus sa trag tare sa intru la liceul la care vreau si sa ma gandesc ce este mai bine. Cum am spus la liceul la care vreau eu merg o gramada de copii de bani gata care sunt doar la gimnaziu nu si la luceu, dar mama mea nu intelege asta si spune ca nu este dispusa sa sustina cheltuielile care vor fi. Eu stiu ca nu este asa de la prietenii mei dar ea nu are de unde sa stie, ea da doar cu presupusul. De cateva zile, saptamani, luni ne tot certam pe tema liceului. Eu am zis ca o sa pun ca o prima optiune liceul cu predare in limba germana dar mama a zis ca ea o sa semneze fisa si o sa o semneze si ca o sa puna ca o prima optiune liceul pedagogic.
Multumesc daca ai citit tot si sper sa ma ajuti.
Intrebarea mea este cum sa fac sa le dovedesc ca liceul pe care il doresc eu este acela bun si cel care ma va face fericita.
PS: parintii mei sunt foarte fixisti si nu cred ca o sa cedeze usor, imi trebuie argumente serioase.
Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| AnastasiaK a răspuns:

In primul rand, hai sa lamurim un lucru: nu liceul, nu facultatea si nu scoala in general iti decid viitorul, ele doar reprezinta un mediu care te influenteaza mai mult sau mai putin. Deci chiar si daca vei intra la liceul dorit de parintii tai, nu e un capat de lume, nu inseamna obligatoriu ca vei deveni profesoara sau ca nu vei mai avea posibilitatea sa inveti germana. Oricum, daca stii deja elementele de baza, poti incepe sa studiezi limba pe cont propriu, iar mai tarziu, cine stie, poate chiar sa aplici la o facultate in Germania. Dar mai e pana acolo, hai sa vedem ce poti face in prezent.

Daca am inteles bine, ai cunostinte care au studiat sau studiaza la liceul la care iti doresti tu sa ajungi (de ce nu ai precizat numele liceului, apropo?). Ai putea sa o rogi pe mama ta sa discute cu parintii acestora ca sa afle mai exact cum stau lucrurile. In cazul in care asta nu o convinge, iti sugerez sa ai o discutie deschisa cu ea si sa incerci sa afli exact care sunt motivele din cauza carora nu doreste sa te lase sa pui acel liceu ca prima optiune pentru ca s-ar putea sa fie si altele in afara celor pe care ti le spune.

Inteleg ca ea vrea sa faci liceul pedagocic, (apoi ce facultate?) si sa ajungi profesoara de limba germana. Tu iti doresti sa faci un liceu cu predare in limba germana, iar apoi ce? Ce iti doresti tu sa faci dupa liceu? Conteaza si asta ca sa te putem ajuta cu argumente in favoarea liceului pe care il vrei.

| Laura927 a răspuns:

Anestezia te sfatuiesc sa nu te mai bagi in raspunsurile mele, este doar o greseala de ortografie..nu inseamna ca nu stiu sau in cazul de a nu sti nu as putea cauta scrierea corecta al acelei universitati..deci prin urmare nu are logica ce impresie ai tu despre scrierea gresita a unui nume.
Nu am raspuns nicidecum la o intrebare care a fost adresata de tine deci din nou si prin urmare nu ar fi trebuit sa iti pese sau sa iti dai tu, un alt utilizator al acestui site, cu parerea.
Ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si personalitate si sa iti scrii tu un raspuns pentru intrebarea care noua ni se ofera fara ca inainte sa citesti opiniile celorlalti utilizatori. daca tot ne permitem sa ne dam cu parerea--

| Laura927 a răspuns:

Plus ca nu voi discuta cu tine acest subiect despre acest copil care are impresia ca parintii "sunt obligati" a suporta cheltuielile capricioase al unui copil razgaiat..despre asta era vorba ..mama /parintii ei nu vor sa plateasca atat de mult/nu considera necesar mai bine spus cheltuielile nejustificabile pentru acea insitutie.

| AnastasiaK a răspuns:

"Anestezia te sfatuiesc sa nu te mai bagi in raspunsurile mele" - Parca iti mai explicasem ca atunci cand iti expui o parere, oricine are dreptul sa o atace.

"este doar o greseala de ortografie" - Stiu, majoritatea greselilor tale sunt de ortografie.

"nu inseamna ca nu stiu" - Ba fix asta inseamna o greseala de ortografie, nu o confunda cu cea de tastare. Iar acum sa nu-mi zici ca e de tastare ca nici daca tastai in stare de ebrietate nu faceai greselile alea doar din tastatura.

"Ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si personalitate si sa iti scrii tu un raspuns pentru intrebarea care noua ni se ofera fara ca inainte sa citesti opiniile celorlalti utilizatori" - Pai si tu de ce te-ai gasit sa citesti raspunsul meu? Vezi ce se intampla daca nu gandesti inainte sa scrii? Te umilesti singura. Congrats!

"Plus ca nu voi discuta cu tine acest subiect" - E bine, deci nu discuti cu mine subiectul intrebarii, dar imi adresezi alte doua raspunsuri irelevante. Foarte logic!

"copil care are impresia ca parintii "sunt obligati" a suporta cheltuielile capricioase al unui copil razgaiat" - A, pai parca ziceai ca nu discutam subiectul asta? Ai cumva amnezie, draga?

| Laura927 a răspuns:

Anestezie draga te sfatuiesc sa iesi la o plimbare in parc sau de pe unde te-a scos mama ta cand te-ai nascut, esti frustrata copila..sa stai sa imi analizezi in detaiu raspunsul trebuie sa te fi deranjat profund.
Daca ai neplaceri la scoala te rog sa vorbesti cu psihologul scolii nu sa ne versi aici capriciul nesatisfacut de parintii tai.

| AnastasiaK a răspuns:

Oricum nivelul comversatiei era scazut, dar deja imi ceri sa cobor mai mult decat imi permite educatia asa ca... ignorewinking

| Jajdbxggbshxnc38547 explică:

In primul rand te afecteaza prea mult problema asta din cate vad, odata ce incepi sa ma faci "copil razgaiat ", in al doilea rand stai in patratica ta. Mi-ai raspuns la intrebare. Ok. Am inteles ce ai vrut sa imi spui prin raspunsul tau. Gata. Nu ma mai intereseaza daca comentariile in plus cum ca sunt razgaiata. Nu ii oblig pe parintii mei sa plateasa bani grei pentru liceul meu. Eu doar am avut o intrebare. Am zis tot ce am avut de zis pentru ca oamenii sa inteleaga problema fix cum este ea. Din cate vad nu prea stii sa citesti. Nu am zis ca ii oblig sa plateasca pentru liceul la care as vrea sa merg. Nu inteleg dc pe internet cuvintele urate sunt asa de usor de spus. Poate pentru ca lumea nu te confrunta fata in fata, te crezi mai mare si mai tare. Spui ca sunt razgaiata. Nu cred ca esti in stare sa imi spui asta fara sa ma cunosti.

| Laura927 a răspuns:

E problema ta nu a mea in primul rand plus ca da ai pretentii ca parintii tai sa scoata bani din buzunar doar pentru educatia ta scolara, aceea ce nu o meriti vazand cat de needucata esti, eu de te-as avea ca copil al meu nici eu nu ti-as plati capricii.
Pai in cazul in care ai uitat nimeni de aici nu te cunoaste, TU AI CERUT O PARERE DE LA PERSOANE NECUNOSCUTE! Da esti razgaiata si prost educata cu siguranta asta este motivul pentru care parintii tau nu vor sa iti plateasca capricii..plus ca nu doar printr-un singur mesaj ma pot explica asa, eu daca te-as cunoaste personal ti-as fi spus de mult cat de needucata esti fata de parintii tai.
Tu ca si copil nu ar trebui sa comentezi si sa ceri de la parintii tai! ai un acoperis deasupra capului si ai cu ce te imbraca ai posibilitatea sa mergi la soala si ai ce manca ..cam atat este dator un parinte sa iti ofere..asa ca capul plecat razgaiat-o!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu stai bine cu limba germană? O stăpânești? Vorbești cu plăcere nemțește? Dacă da, cred că alegerea ta e buna, poate chiar excelentă. Ai MULT mai multe șanse pe piața muncii la terminare, fiind probabil și un excelent vorbitor de germană. Deci fă lobby la ai tăi să te lase, că sunt părinții tăi. Baftă

| NLS a răspuns:

Alegerea unui liceu trebuie sa fie alegerea ta, nu a parintilor.
Si ca tot e vorba de comparat, un liceu (teoretic sper) cu predare in limba germana e mult peste pedagogic.
Profesoara de germana nu ajungi usor de la pedagogic, si mi-e imposibil sa cred a maica-ta, profesoara fiind, nu cunoaste asta.
Deci e ca si cum ea vrea ca tu sa zbori, dar iti taie aripile.
DACA iti place germana, fa ceea ce simti tu!
Eu nu am avut sansa sa fac scoala in limba germana, insa am luat 3 ani ore de la cineva in copilarie (nu era profesoara, dar cunoastea limba), o data pe saptamana, iar din 2013 sunt stabilit in Germania. Mi-au ajutat acele cunostinte, insa ar fi fost mult mai usor daca stiam mai mult.

| Laura927 a răspuns:

Hai sa iti dau un expemlu ca si eu sunt mama si prin urmare am prietene mame clar.
Am o prietena care are copilul la o scoala privata (este in Spania, aici e putin diferit de anii scolari din Romania, aici clasa intai incepe la 3 ani), ei bine prietena mea plateste 600euro pe luna, ca este o scoala privata cica si vai doamne.
Copilul ala o sa iasa din scoala aia doar cu diploma de absolvire si cu o diploma in limba germana si una in engeza.
Crezi tu ca merita sa plateasca prietena mea 7800 euro anual doar pentru doua diplome?!
Mama ta este profesoara are mult mai multa experienta in cadrul inatamantuui decat tu crezi...
In mod general profesorii se cunosc intre ei, chiar daca predau in scoli diferite cu sigurata mama ta stie lucruri mai amanuntite decat tu stii despre liceul in care vrei sa intri.
Plus ca daca are atat de multe costuri liceu respectiv la ce iti foloseste? pentru o diploma?
Pai diploma aia de care tot insiti tu asa mult ti-o poti lua in particular mult mai ieftin doar cu un simplu test...nu trebuie sa iti supui parintii la cheltuieli atat de mari, ar trebui sa fii multumita ca ai posibilitatea in primul rand sa mergi la un liceu.
.
PAi tu ai zis sunt multi copii de bani gata care au intrat pe mita sau cunostinte, ai vrea sa fii discriminata?
In scolile de genul daca mama si tata nu are capital nu o sa fii bagata asa in seama, crezi ca esti asa buna incat sa iesi in evidenta doar prin capacitatea ta de invata? ..mda.
Si pe mine m-a mutat mama la o clasa cu "cei mai buni copii" de fapt erau cei mai bogati din toata scola..pai cum toata lumea ma stia pentru ca am un talent deosebit in desen pus ca engleza o cunosc mai bine decat romana si pentru ca faptul ca am participat la nenumarate olimpiade judete de biologie, chiar si asa m-au discriminat profesorii din noua clasa, chiar daca eu eram mai buna la materia respectiva tot la fata preotului care are tacsu mertan i-a pus 10 mie mi-a pus 9, 5.
In mod normal nu povestesc lucruri de genul dar trebuie sa vezi cum stau lucrurile cu copii de bani gata.
asta acum pfff 8 ani acum este si mai rau..doar ca este un liceu mai bun nu inseamna ca neaparat este intr-adevar mai bun este ca acolo invata copii cu parinti mai bogati.
Nu este Haward ca sa intri pe merit.