| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU, acum 3 săptămâni eram la baie si erau niste picuri de urina pe colacul de la WC. Când m-am așezat am intrat în contact cu acei picuri si in 30.09 trebuia să îmi vina ciclul si nu mi-a venit până azi, e posibil să fiu însărcinată?
Mi-a mai venit de două ori ciclul înainte.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata, nu poti ramane insarcinata de pe colacul de la WC

| katy a răspuns:

Imposibil,poti lua un microb eventual. urina nu contine spermatozoizi

| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina se poate forma doar prin fecundarea unui ovul de catre un spermatozoid provenit din sperma. In urina nu pot exista sau supravietui spermatozoizii. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca foarte precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de catre un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. In cazul tau menstruatia intarzie sa apara din cauza ca esti inca la inceputul activitatii menstruale si in aceasta perioada ciclurile menstruale sunt foarte neregulate. In primii 2-3 ani de dupa momentul inceperii menstruatiei ritmul de producere a acesteia poate fi unul destul de regulat dar la fel de bine se poate manifesta si foarte neregulat cu anumite intarzieri sau chiar cu pauze de mai multe multe luni intre 2 menstruatii consecutive. Este vorba de dereglari hormonale care se produc destul de frecvent in aceasta perioada de varsta caracterizata prin dese tulburari endocrine, uneori majore si inerente care se produc in organismul tuturor adolescentelor. Nu trebuie sa fii deloc ingrijorata fiindca este oarecum "normala" o astfel de manifestare a procesului menstrual la varsta ta. Vor mai trece probabil inca cativa ani (3-4ani) pana cand s-ar putea ca ciclul tau menstrual sa devina unul regulat. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Stai linistita! De la urina nu se ramane gravida.

| viperra a răspuns:

Doamne fereste, cum sa fi insarcinata? Nu ai cum de la urina. Orice ar fi fost aia, nu a patruns inauntru deci e imposibil...

| FluturasulVesel a răspuns:

Toto2014 ai uitat sa specifici ceva important! Ai ciclu regulat sau neregulat? Si ma rog, tu nu puteai sa stergi frumos picaturile de urina? Fa un test si afla daca esti sau nu gravida!