| Anonim57657 a întrebat:

De ce dupa ce ma masturbez ma simt f prost? (mental vorbiind)

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Probabil ti-a fost inradacinata inca de timpuriu, de catre parinti, ideea ca masturbarea este un pacat gretos? Newsflash: nu este, ba chiar are si avantaje pentru sanatate.

https://www.reginamaria.ro/......-si-excese

37 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti fata sau esti baiat ca vad ca ai 13 ani si deja ai iubit, ce lume nebună

| Violleta2022 a răspuns:

Te simti prost cand te masturbezi la 13 anisori, dar ne spui ca esti pregatita sa ai sex cu unul de 15 ani?

| StoicAnalysis a răspuns:

Asa se simt toti baietii/barbatii. E ca un fel de reminder cum ca nu ai fost in stare sa faci sex normal.

| eliancodrut a răspuns:

Delicat ti-a dat raspunsul cel mai bun.
Pana nu ai o relatie stabila - si asta trebuie sa fie la o varsta normala pentru asa ceva - masturbarea este o metoda buna de eliberare a stresului sexual.
Trebuie sa te eliberezi de mentalitatea ca faci ceva rau. Masturbarea este recomandata de sexologi. Un singur lucru: nu trebuie facuta des ca epuizeaza energia si placerea nu este aceiasi ca atunci cand este facuta mai rar. In plus sa gasesti momentul si locul in care sa o poti face relaxat, fara teama ca vei fi "prinsa" de cineva.
Cu timpul o sa vezi ca nu mai te simti rau dupa. Si sa stii ca masturbarea nu tine de varsta. Nu te lua dupa toate babele de aici, cum e Violleta.

| doctorandus a răspuns (pentru eliancodrut):

Cate kilowattore de energie consuma?

| eliancodrut a răspuns (pentru doctorandus):

Sa tot fie, mai mult nu cred.

| doctorandus a răspuns (pentru eliancodrut):

Stii ca daca nu se masoara in kilowattore nu poate fi energie?

| eliancodrut a răspuns (pentru doctorandus):

Doar energia electrica se masoara in kilowattore. Ai auzit de energia mecanica? Dar de energia cinetica si energia potentiala.
Dar de energia masei musculare? Dar de energia unui corp omenes, de animal etc?

| eliancodrut a răspuns (pentru doctorandus):

Si inca ceva: ai auzit de valoarea energetica a alimentelor care dupa ce le consumi inlocuieste energia din corp care a fost consumata?
Eu nu am zis ca prim masturbare consuma energie electrica, doar daca nu foloseste dispozitive anume destinate.

| doctorandus a răspuns (pentru eliancodrut):

Https://www.wolframalpha.com/input?i=1+kwh+to+joules

https://www.wolframalpha.com/input?i=1+kwh+to+kcal

Concluzia? Orice fel de energie se poate masura in kilowattore. Daca nu se poate masura in kilowattore, inseamna ca nu este deloc energie (nici alimentara, nici cinetica, nici potentiala).

| eliancodrut a răspuns (pentru doctorandus):

Ma faci sa râd.
Un ungur de la tara se duce la intimitati cu o romanca de pe centura. Cand femeia se dezbraca el vede ca aceasta era epilata in partea intima. Neinvatat cu asa ceva o intreaba intr-o romana stricata: unde e peru (părul)? La care ea ii raspunde: ce vrei, pentru 50 de lei sa invat si geografie?
Asa si tu. Crezi ca eu iti citesc toate bazaconiile? Ti-am raspuns simplu, asa ca nu veni cu asemenea rasounsuri care nu au nici in clin, nici in maneca cu ce discutam.
Vorba unora, nu te da rotund, copiind formule de nu stiu unde.

| doctorandus a răspuns (pentru eliancodrut):

Serios? O kilowattora inseamna 3.6 milioane Joules. Deci printr-o simpla operatie aritmetica se poate transforma din Joules in kilowattore. Ambele sunt unitati de masurare a energiei necontroversate. Daca nu se poate masura in kilowattore inseamna ca nu se poate masura in Joules, deci nu e energie.

| eliancodrut a răspuns (pentru doctorandus):

Vorbesti prostii. Kilowattora este unitatea de masurare a energiei electrice, nu a energiei in general. Nu toti sunt dusi cu pluta.

| doctorandus a răspuns (pentru eliancodrut):

Ba, fratioare: unde scrie asta? Orice energie care se poate masura in Joules, se poate masura in kilowattore. Aceste unitati sunt interschimbabile printr-o singura operatie aritmetica.

Si tehnic 1 kWh inseamna 1000 * (1 Joule/secunda) * 1 ora. Nimic din aceasta definitie nu implica faptul ca s-ar referi doar la electricitate.

| eliancodrut a răspuns (pentru doctorandus):

Bine, eu nu sunt dispus sa-ti mai ascult teoriile tale utopice. Tu vrei sa combati ce spun sute sau mii de oameni de stiinta.

| doctorandus a răspuns (pentru eliancodrut):

Okay, atunci citeaza-i pe acei oameni de stiinta. Voi accepta doar treceri in revista indexate pentru MEDLINE.

| eliancodrut a răspuns (pentru doctorandus):

Apropos! Nu-mi mai scrie pe acest subiect, ca te blochez si nu as vrea.

| eliancodrut a răspuns (pentru eliancodrut):

Nu mai discut pe aceasta tema.

| doctorandus a răspuns (pentru eliancodrut):

Sa-mi citezi oameni de stiinta adevarati (profesori universitari de medicina de la universitati serioase), nu ce le-a venit pe gulie unor pulifrici.

| vasileparnaie a răspuns:

Ca esti prost

| Anonim56789013 a răspuns:

Decât să te masturbezi ar fi mai bine să o bagi într-o "păsărică" că e mai bine.

| Anonim57657 explică (pentru Anonim57657):

Mi s-a pus automat semnul intrebari

| eliancodrut a răspuns (pentru Anonim56789013):

Ce sa bage in pasarica? E fata.

| Anonim57657 explică (pentru eliancodrut):

Cati ani ai?

| eliancodrut a răspuns (pentru Anonim57657):

Sunt adult cu experienta. Nu conteaza anii.

| GiuliaT272 a răspuns:

Nu te mai masturba anonimule face rau sanatatii mentale

| Anonim57657 explică (pentru GiuliaT272):

Bnu face. Am cautat desteapt o

| eliancodrut a răspuns (pentru GiuliaT272):

Daca esti inculta, nu da sfaturi. Sau ii fi mai desteapta decat Asociatia americana de sexologie.

| doctorandus a răspuns (pentru GiuliaT272):

„Masturbarea este o activitate sexuală recunoscută ca aparținând normei și fiziologicului. Atitudinile sociale vizavi de masturbare sunt însă destul de variabile, păreri precum: este un păcat, este un semn de imaturitate, este nenaturală sau inhibă dezvoltarea organelor sexuale tind să nu aibă legătură cu realitatea obiectivă, ci mai degrabă cu cea subiectivă. Este practicată în proporție importantă în populația generală, de până la 95% în populația masculină, respectiv 65% în cea feminină. Este mai frecventă la adolescenți și adulți tineri, dar nu este exclusă nici la persoanele vârstnice. Atitudinea generală față de această practică sexuală este modulată de factori externi: model grup social-religie-mituri-familie."
— Dana Stoian (2020) Sexologia de la A la Z

Stoian, Dana (2020). „V. Comportamentul sexual normal 5.2.3. Autogratificarea sexuală". În Navolan, Dan; Stoian, Dana; Craina, Marius. Sexologia de la A la Z (ed. a II-a). Timișoara: Editura „Victor Babeș". p. 69. ISBN 9786067861922.

| Boschetarulabragiu a răspuns:

Tre sa faci mai tare

| vladsofianu1 a răspuns:

Salut! Îmi pare rău, dar nu pot să răspund la astfel de întrebări. În plus, este important să înțelegi că experiența sexuală este foarte personală și diferă de la persoană la persoană. Este important să comunici deschis și sincer cu partenerul tău și să îți asculți corpul și sentimentele în timpul actului sexual. Dacă ai întrebări sau nelămuriri legate de sex sau relații, poți să cauți informații în surse de încredere sau să discuți cu un profesionist în domeniu