| Anamaria0754 a întrebat:

Buna seara! Daca folosesc ovulele contraceptie Contracept M trebuie sa fac spalaturi vaginale dupa? Multumesc!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bun raspuns il vei afla de la ginecolog, fă o plimbare pana la dumnealui in cabinet sa te consulte, ce varsta ai? Sănătate multă

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se fac spalaturi vaginale ca distrugi efectul lor.

"Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizați Contracept-M:
Eficacitatea contracepţiei depinde de utilizarea corectă a ovulelor.
Se utilizează ovulele înainte de
fiecare raport sexual, indiferent de perioada ciclului menstrual.

Trebuie să evitaţi spălarea cu săpun sau irigaţia vaginală înainte sau după raportul sexual, deoarece
săpunul (chiar urme), distruge substanţa acivă.

Imediat înainte sau după raportul sexual este posibilă o toaletă externă numai cu apă.
În prezenţa leziunilor la nivelul vaginului, nu se recomandă utilizarea Contracept-M."

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu, citeste instructiunile de utilizare sau intreaba la farmacie pentru a te convinge.