| Roxiy99 a întrebat:

Buna,am o problema!
Simptomele le stiu,le-am citit pe internet, dar la cat timp apar primele simptome legate de sarcina si care sunt acelea? exemplu: in prima saptamana/luna sunt simptome? care sunt acelea? la cat timp apar poftele sau greturile (poate sa nu existe greturi?)
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Da, Alexandra5854 i-a mai spus cuiva aberatiile astea.
Deci, pe scurt.
Simptomele apar dupa minim 5-6 saptamani de sarcina. Pot aparea sau nu. Nu e musai sa ai simptome.
In prima luna NU ai simptome decat eventual lipsa menstruatiei sau aparitia sangerarii de nidatie ( cand se implanteaza ovulul).
Poftele apar cam dupa 4-5 luni iar greturi nu e musai sa ai.

1 răspuns:
| Kira5854 a răspuns:

Pai, nu apar in niciun caz inainte de sfarsitului primului trimestru de sarcina, inceputul celui de-al doilea, asta inseamna dupa 3 luni de sarcina, dupa 3 luni de intrerupere a menstruatiei, cand deja esti sigura ca esti insarcinata. E posibil sa nu ai simptome, iar daca ai sunt destul de asemanatoare cu cele menstruale cum ar fi: dureri abdominale, spate, cap, greata etc. Poftele apar mereu nu? Adica tuturor ni se intampla sa avem perioade lungi/ scurte de timp in care sa avem multe pofte: eu de exemplu am mancat chipsuri cateva saptamani...pur si simplu nu ma puteam opri, acum am pofta continu de ciocolata, in schimb abia mi-a trecut menstruatia in urma cu o zi.