| Zeynepabc a întrebat:

Am un mucus cervical ca albușul. Trebuie sa ma îngrijorez? Menstruația mi-a venit pe 6. Si am avut contact sexual protejat fără ejaculare in vagin.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Glandele specializate existente in cervix/colul uterin produc un mucus specific pe intreaga perioada a ciclului menstrual, dar periodic atat calitatea cat si compozitia acest mucus se modifica si din acest motiv acesta poate fi atat nefertil cat si fertil. Astfel ca mucusului care are aspectul si consistenta albusului de ou si reprezinta mucusul cevical fertil, incepe sa fie produs inca din primele zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual si continua sa fie produs in cantitati tot mai mari si cu o consistenta tot mai lichida/fluida pana in ziua imediat urmatoare eliberatii ovulului din ovar. Dupa ce se produce ovulatia, consistenta mucusului cervical vireaza spre un mucus infertil, tot mai gros, mai dens si lipicios care va fi produs pana incepe menstruatia. In concluzie aparitia mucusului cervical fertil semnaleaza/indica inceperea PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. In cazul in care ciclul tau menstrual are lungime medie de 27-29 de zile atunci este posibil ca perioada fertila sa inceapa din data de 15/16 Septembrie zi in care in cazul in care sperma este ejaculata in vagin probabilitatea de a se putea forma o sarcina se estimeaza a fi situata la o valoare de circa 8-15%. Fiindca sexul practicat a fost protejat, formarea unei sarcini in aceste conditii devine practic IMPOSIBIL. Multa sanatate!