| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, de 2 zile tusesc si am dureri de muschi si imi curge nasul, mentionez ca nu am avut febra si am gust si miros. E posibil sa am Covid desi m-am vaccinat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
54 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil sa fii infectat cu covid!
Faptul ca esti vaccinat nu inseaman ca nu este infectios, fiindca poti lua si transmite virusul altora, doar ca tu esti protejat fiindca ai deja anticorpi si nu mai faci nici o satre grava a bolii fara sa ajungi in spiatl sau nu risti sa mori.
sanatate maxima!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este posibil sa ai gripă, pîna la covid sa nu exclude m gripa sezoniera ca afara s-a facut frig.

| gabicoo a răspuns:

În rețeaua de Farmacii Dona se găsesc teste rapide la 12 lei/bucata. Îți cumperi unul și te testezi singur. Asa vei fi sigur!
Acum e sezonul răcelilor și virozelor obișnuite. Nu orice răceală e Covid! Te testezi și vei sta liniștit!

| Yuoia a răspuns:

Poate ai doar gripa. Dar mai bine te testezi.
Am cunostinte de care am aflat recent ca sunt in carantina. Sot - sotie, ambii vaccinati cu ambele doze. Sunt acasa dar domnul este destul de grav.

| Lukasssz explică (pentru Yuoia):

Sunt tineri?

| Yuoia a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu. Varsta a doua.

| Legion7X a răspuns:

Cum de tusești? Ai baut ceva rece, ai stat in frig curent? N-ai purtat masca mereu pe figură? Este bine chiar să îți faci tu sau cineva propria mască puțin mai groasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este sezonul virozelor, nu e covid, si la 17 ani ai un sistem imunitar foarte sănătos, nu te răpune covid, faci o forma ușoară, dar nu e covid stai liniștit.
Uită-te la statistici; acum ceva timp tot în perioada asta erau 72. 000 de cazuri de viroze, nimeni nu mai vorbește de acest aspect, toată lumea care se îmbolnăvește doar pe covid pun seama, da vina!
Toamna nu mai avem sistemul imunitar la fel de strong, e normal sa mai se imbolneasca oamenii, mai ales ca nu au grija de ei.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Da, ma panicasem unpic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Da, uitate în 15. 10. 2016 ca s-au înregistrat 72.000 de persoane cu infecții respiratorii acute, de asta nimeni nu mai vorbește, acum toți care mor,, mor de la covid, febra, virozele nu se mau iau în calcul ".

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Dar si astia la Tv baga lumea in panica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Am văzut câteva femei bătrâne care aparent pareau nebune, i se spunea de vânzătoare sa stea la rand în alta ordine, și ele stăteau în același loc, tot ele comentau. O vrut cei ce sunt responsabili de asta sa se creeze isterie, panica, și prin mass-media, sa ne terorizese, bătrânii sunt cei mai afectați, unii am văzut ca au ajuns internați la psihiatrie, au luat-o pe aratura.
Mulți câștiga din treaba asta, mai ales companiile farmaceutice. Mass-media spala de mult creierul oamenilor, nu e un lucru nou ca tembelizorul prostește.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Am avut și eu niște frisoane de abia puteam sta în picioare, cu 3 pastile parasinus imediat mi-am revenit, și febra mare; scurgeri masive nazale. Când am luat a treia pastila de parasinus, imediat mi-am revenit.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Ai racit si esti gripat, Parasinus tie aliat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Sa îți faci griji când vomiți mult, și ai frecvent scaune moi, amețeli puternice, dezechilibru, nu te ataca aceasta infecție la 17 ani asa agresiv, stai liniștit. Fă-ți griji pentru ai tăi, tu nu o sa pățești nimic happy

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Lasand gluma la o parte am vazut si adolescenti/tineri adulti care au ajuns la psihiatrie din cauza agitatiei cu covidul, unii chiar cu ganduri suicidale.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Nu imi fac griji mai ales ca am facut vaccinul.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Plus ai mei nu au nimic, nici un simtom, cei drept imi era frica sa nu pateasca ei ceva...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Dacă aveai covid cred ca aveau și ei mai mult ca sigur, și era vizibil simptomele lor.
Bea ceaiuri fierbinți, vitamina C, zinc dacă ai, o sa te pui repede pe picioare. Panica, stresul, anxietatea scade imunitatea, o gândire pozitiva poate salva multe vieți.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Mda la inceput ieri a fost cel mai RAU, devenisem cam paranoic si am facut o criza de anxietate, ca daca imi mor parintii de Covid o sa fie doar vina mea si am inceput sa plang...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu se va întâmpla nimic. Spune-le părinților tai sa se spele mereu pe mâini cu dezinfectant când ajung acasă, și pana ajung acasă sa fie vigilenți sa nu pună mana la gura.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Mda, o sa le spun dar ca sa ii protejez am inceput sa port masca in preajma lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Spunele sa cumpere dezinfectant de la farmacie, și sa îl poarte mereu cu ei, este micuț, încape în buzunar, se ia de pe orice obiect aceasta infecție, sa nu stea unde e aglomerație mare, sa nu poarte mult timp aceeași masca.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Mda, ei faceau asta, dar nu stiu cum m-am imbolnavit adica eu stau numai in casa.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Si chiar am imunitate buna adica nu am mai racit de 2 ani!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

De la ei poate, și gripa se transmite foarte ușor. Vad ca mulți au luat-o pe aratura și pe aici de frica acestui virus. Eu am avut o forma nașpa, dar nimic nu îmi poate provoca o mai mare suferință precum depresia. Sa vezi ce înseamnă să ai depresie de peste 15 ani cum te rupe, cum pierzi pe toată lumea, și nu te mai poți da din pat, gânduri zilnice negre.
Mie nu îmi e teama deloc de aceasta infecție, deja mi-am pierdut părinții, mai rău decât atât nu se poate. Dacă te gândești mereu acolo poți dezvolta anxietate serioasa, sau paranoia.
Dacă sunt vaccinați părinții tăi e ok, nu te speria ca poți ajunge și tu la psihiatrie, gândește pozitiv, învață să fi puternic, asumat, bărbat fiindcă asta ești.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Stiu cum e cu depresia, o am de 5 ani e un chin ...psihologii si psihiatrii nu ma pot ajuta cu nimic, nici tratamentele... singurul lucru pe care il pot face e sa ma resemnez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Vezi ca pe mine antidepresiv-ul venlafaxina m-a ajutat cât de cât, o apărut problema asta cu insectele, asta mi-o creat un stres de mi-o schimbat un pic starea, dar moartea mamei ma motivează sa fiu extrem de puternic, nu prea mai îmi e teama de nimic, sa nu rămân fără bani de asta mi puțin teama laughing din nou nu o sa poți sa îți cauți de lucru din cauza acestui virus.
Dacă te vei mai duce la un specialist, spune-i de acest tratament daca ți-l poate prescrie fiindcă celalalte nu au dat nici un rezultat - 0 rezultat.
Factori extern precum izolarea, lipsa prietenilor, a unei iubite, alimentează depresia, de aceea uneori nu ajuta deloc tratamentul, fiindcă ai mare lipsa psihosociala, evadarea în mediul online duce la o forma grava, cronica a depresiei, e un lucru care aparent pare ca o evadare pentru cel suferind, dar de fapt se aprofundează tot mai mult în întuneric, e un lucru văzut ca fiind bun dar care de fapt în realitate pe zi ce trece devii o persoana pierduta happy

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Inteleg ca trebuie sa fac ceva progrese cu aptitudinile mele sociale, dar de fiecare data cand ies din zona mea de "comfort" e de 2 ori mai rau.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Dar de ce e mai greu? Ai și anxietate?

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Da.

| Lukasssz explică (pentru mariuschakra12):

Pe mine nu m-au ajutat am fost la 7 ba chiar si la 2 psihiatrii!

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz explică (pentru mariuschakra12):

Ai incercat, daca da te-au ajutat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Da, sunt în corelatie cu boala ta, nu mai o spun, ca nu îmi permit. Acest lucru îmi depaseste cunoștințele, dar acea boala generează anxietatea, depresia, și izolarea sociala. E nevoie de un psihoterapeut, el te poate învață cred cum sa relationezi cu oamenii, în online te descurci destul de bine vad. Și vremurile astea după cum vezi sunt destul de nașpa, restricțiile, totul. Depresia cauzează cea mai mare suferință, e foarte greu de controlat. Da, ai depresie clinica, nu e o depresie ușoară, și, și anxietatea îți stă în cale, e greu.
Gândește pozitiv, o viata avem, lupta ca lupti pentru tine, pentru viitorul tău.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Dar care ar fi boala aia? e grava?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Cea care mi-ai spus-o tu. Nu e chiar asa grava, dar e serioasa, nu se poate vindeca. Dar ești sociabil vad ca, poate te-ai autodiagnosticat, sau ai fost diagnosticat eronat, parca ți-am mai zis sa ceri părerea și altui specialist, sa îți confirme dacă ai asa ceva. Acum și sedentarismul e grav, depresia cronica, atâta timp cât tu nu o vezi ca fiind o boala serioasa nu te poate afecta. Sunt altele mult mai grave decât ce ai tu.
Poate tu ai o forma mai ușoară.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o tulburare de fapt, nu o boala.
Dacă mai tine 3 ani covid mulți o sa aibă probleme de astea, unii mai rău, paranoia.
Încearcă sa ai încredere, sa îți găsești o iubita, vad ca ești inteligent.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru pozitivitatea pe care mi-o dai prin raspunsuri

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Sunt sociabil doar in mediul online

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu ai pentru ce man happy alte generații s-au confruntat cu albe probleme mult mai grave, au murit 60 de milioane de persoane. O sa treacă și aceasta perioada, stai liniștit ca nu ți /vi se întâmplă nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

O sa fi și în realitate, trebuie sa îți dorești mai mult, și sa cauți un psihoterapeut.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Probabil am uitat sa iti spun cea mai importanta parte, eu am si autism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

La aia ma refeream și eu, eu nu prea uit happy
Lasă man, noi sa fim sănătoși!
Toți cam avem probleme acum, și eu am de când mi-o murit mama, am devenit puțin agresiv. O buna gospodina ne trebuie, femeie de acasă, și aia e, trebuie pe plan profesional mai întâi sa ne realizam, tu ai tot timpul din lume.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Da,mersi pentru pozitivitate si mesajele frumoase

| GirlOnline81 a răspuns:

Fa-ți un test rapid antigen. Dar da, ca sa îți răspund la întrebare, este posibil. Și eu sunt vaccinată si in acest moment sunt pozitivă happy.

| outsidethebox a răspuns:

"Vaccinarea" anti covid 19 NU te fereste de îmbolnăvire, de unde si intrebarea "De ce cei protejati (prin vaccinare) trebuie să fie protejati de cei nevaccinati, prin vaccinare cu un vaccin care nu le ofera protecție?"

| MariaEElena0505 a răspuns:

Da. Eu asa am avut. Bine, in plus am mai avut și temperatura. Și da, și eu sunt vaccinată. Deci pentru siguranta ta…cât și a celorlalți, fa un test pcr. Pentru ca uite, eu am făcut un test rapid și ghici? Negativ.

| TitoJacksana a răspuns:

Da, e posibil, poti să-l iei si dacă ești vaccinat dar de data asta ar trebui sa ai simptome usoare

| McLISTO a răspuns:

Da. funda?

| luchax a răspuns:

E posibil sa ai o forma mai usoara