| Mihaela2023 a întrebat:

Bună TPU! Mi-am facut testul covid acasă si a ieșit slab pozitiv (A doua linie e mai subțire).
Asta înseamnă că sunt la început? Sau începe sa-mi treacă? Sunt bolnavă de 8 zile. Ce înseamnă un test slab pozitiv?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil nu ai recoltat corect

Bula
| Bula a răspuns:

Arata ceva. (?)
Peste 4-5 zile poti repeta testul si vei vedea tendinta (vei simti si pe pielea ta).
Pana atunci bea seara (la culcare) o cana de ceai fierbinte si cu aspirina (1 pastila 500mg la fiecare 40Kg greutate corporala) si te invelesti foarte bine in plapuma, sa transpiri puternic peste noapte.
Daca dimineata plapuma este plina de transpiratie, atunci ai scapat de raceala-gripo-covid.

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu dar nu recomand astfel de teste rapide facute acasa, ci pe cele facute de personal calificat printre care testul PCR.
Stai in carantina minim 14 zile si te vei face bine

| Werrich a răspuns:

Aceste teste rapide nu sunt bune, medicii au declarat că nici procedura nu este realizata corect.

| Mopmop a răspuns:

Nu este slab pozitiv. este neconcludent. Repeta testul si urmeaza toti pasii: proba, solutie si apoi ce rezulta pune in aparatul de testat. Si asteapta 25 maxim 30 minute rezultatul! Multa sanatate!

| sofiaaaa001 a răspuns:

Poate ca testul nu a fost facut corect? mai bine ai repeta testul cat mai curand