| gellalbie4ever a întrebat:

Buna TPU.
Am găsit pe net termenul de dispnee adica respiratie intretaiata sau pe jumătate.
Am căutat și nu îmi spune daca "e o senzație?" Sau chiar nu poți respira adânc. Mai scrie acolo ca nu ai cum sa mori din asta! Deci ce e: o senzație neplăcuta? Adica respiri cât de cât ok dar ai senzația asta ca te sufoci deși nu e adevărat și tu ești ok cât de cât? Sau chiar respiri intretaiat și e super nașpa?

Dau funda!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"dispnee adica ...respiri intretaiat și e super nașpa?"

corect!

| doctorandus a răspuns:

Nu știu măi. Dacă vrei diagnostic pe tema asta mergi la medic, sunt teste care se fac pe bicicleta medicală în privința asta. Și mai ales nu te lua după radio șanț. Cam 90% din sfaturile medicale de pe internet sunt radio șanț.

| Catrice a răspuns:

Și durerea de masea e doar o senzație și tu de fapt ești bine mersihee hee