| Nikcoletta a întrebat:

A aparut la noi in țară virusul omicron, dacă avem vaccinul suntem protejați sau nu?
Si aveți idee de unde tot apar viruşii ăştia? Si cum se formează sunt făcuți în laborator?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A apărut de mult. E o mutație a virusului. Nu îl produce nimeni în laborator. Vaccinul nu a fost creat pentru acesta mutație. Dar doza booster aparent apară suficient

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

A aparut alta variantă

https://www.google.com/......virus.html

| Legion7X a răspuns:

Omicronul nu cred că este in laborator. Dar despre tehnica Gain of function care este de anii știută de ea, presupune modificarea virusilor in scopuri de cercetare.

https://youtu.be/TzEi1K-jmDA este un video de acum 6 ani, și sunt multe video-uri cu oamenii, care dezbat subiectul gain of function, inclusiv cei de la Harvad. Nu românii scot teorii, Alte Țării mai dezvoltate pare că au in minte tot felul de experimente și proiecte...

| AnemonaP a răspuns:

Fă-ți boosterul și vei fi protejata. Primele doua doze nu au eficientă mare asupra omnicronului.
Poți citi pe internet cum apar viruși și cum sunt descoperiți. Normal ca nu este făcut in laboratorlaughing asta a plecat de la astia teoria conspiratiei sau propaganda anti vaccin

| Catalin77945 a răspuns:

Efectiv e un virus,lasa virusul in natura si asta evolueaza,uite gandeste-te ca la oameni, in timp oamenii evolueaza, asa si virusul doar ca cu mult mai rapid, se adapteaza si evolueaza capatand noi mutatii asta face un virus.

Si nu e neaparat safe chiar si cu vaccinul, dar daca il ai scapi cu forme mai usoare.

| Claudia10girl a răspuns:

Da, de mult a aparut omicron in tara la noi

| Jonathan81 a răspuns:

Of nu mă înțelege greșit dar ești pe lângă și nu vreau să supăr pe nimeni happy