| iuliaaa_8865 a întrebat:

Salut happy am un prieten care imi tot zice ca ii sunt cea mai buna prietena, dar este foarte indiferent si nu se comporta ca un prieten adevarat in timp ce eu tot timpul ma comport ca o prietena adevarata i mi-e frica sa ii spun. pentru ca mi-e frica sa nu il pierdstraight face. de ex. daca eu nu il caut. el isi aduce aminte intr-un tarziu de mine...nu stiu ce sa fac :-

Răspuns Câştigător
| pengu a răspuns:

Buna.
Iti este frica sa nu pierzi ce? O persoana pe care sa o ajuti si sa iti spuna ca esti cea mai buna prietena? caci numai prieten nu iti este din cate spui...
Vorbeste cu el si spune-i ce ai pe suflet. Nu il jugni, vorbeste-i calm si explica-i ca asa cum el are nevoie de tine si de atentia ta si tu ai nevoie de el si atentia lui de prieten (ma rog, amic). Daca nu pricepe... ai doua posibilitati: ori o lasi balta cu el, ori ramai ajutorul lui si - atat.
bafta tongue happy

1 răspuns:

Pai trebuie sa-i spui intr-o zi ca vrei sa stai la o vorba serioasa cu el dar fara suparare si ii spui ce ai pe suflet ii spui ca asa esti tu si daca nu ii convine sa-si gaseasca alta prietena dar nu crezi ca va gasi o prietena mai loiala ca tine care sa tina atat de mult la el... spune-i daca ar putea sa-si corecteze greselile de caracter pe care tu nu le accepti la el ar fi bine. daca nu ii spui ca nu e nimic caci tu ii esti prietena si poti sa-l accepti asa cum este el cu bune si cu rele si o sa incerci sa te obisnuiesti asa cu el