| sabin89 a întrebat:

Să-mi complectez nişte notiţe sau să-mi completez? Cum obişnuiţi să spuneţi?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Trebuie ştiut că singura formă corectă (literară) a adjectivului menţionat anterior este complet. Cuvântul provine din limba franceză (fr. complet), etimonul fiind latinescul completus. În niciuna dintre aceste forme nu apare grupul -ct în finalul cuvântului, varianta complet apărând, probabil, în limbajul colocvial, după modelul altor adjective terminate în -ect, precum direct, corect, perfect etc.

Este adevărat că, în unele dicţionare mai vechi, apare comple.ct ca variantă admisă, însă această situaţie nu mai este de actualitate, a fost doar o tentativă (eşuată) de acceptare, ca normă, a unei forme greşite, la un moment dat, pentru că era folosită de mulţi vorbitori, aşa cum s-a întâmplat şi în cazul altor cuvinte."

| Celcestietot a răspuns:

A doua varianta. Mission complecte rolling on the floor!

| Dorotheea21 a răspuns:

Je suis déçue, dar complet, din limba aceasta a venit in romana si asa a ramas. happy
'CompleCt', este complet gresit.

| Thecurious a răspuns:

Eu cred ca varianta corecta este "completez".
Termenul "Complectez" era folosit de profesorul meu de chimie.
Banuiesc ca e folosit doar in Chimie, avand o anumita semnificatie.

| bizonu123 a răspuns:

"Sa-mi complectez niste notite" se spune.