| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care practica sporturi in echipa gen fotbal se stie ca sunt unii la care le este frica de adversar, cum aar trebui sa scap de aceasta frica?

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Frica aceasta de adversar apare atunci cand exista un complex de inferioritate. Cu timpul, antrenandu-te, prinzand incredere in propriile forte si, cel mai important, experienta, vei vedea ca aceasta teama se va estompa pana cand, la un moment dat, daca chiar ai o inclinatie inspre sportul pe care-l practici, te vei considera "buricul pamantului" (evident, aceasta stare apare pentru o anumita perioada de timp, daca faci ceea ce trebuie). Eu unul, ca si portar de handbal, am inceput destul de greoi. Tin minte ca aveam aceleasi probleme, aceeasi frica de adversar. Ma gandeam ca x sau y arunca prea tare sau prea plasat si ca nu am cum sa apar. Antrenandu-ma, prinzand, dupa cum am spus, experienta, am inceput sa progresez. O data cu progresele au inceput sa vina si laudele (de la colegi, de la antrenorul echipei, iar apoi, mai tarziu, de la antrenorii si oamenii de handbal din jurul celorlalte echipe, care ne erau si adversare). Toate aceste lucruri, cumulate, nu au cum sa aduca decat ceva pozitiv in performantele unui sportiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe ce post joci si despre ce fel de frica zici? Sa nu te accidenteze ori sa nu treaca de tine sau sa iti ia mingea?
Daca ti-e frica sa nu te accidentezi inseamna ca ai avut deja o accidentare mai grava nu de mult si frica e ca un fel de instinct de aparare si nu prea ai ce face decat sa astepti un timp si o sa treaca singura.
Daca ti-e frica sa nu treaca de tine sau sa iti ia mingea, atunci e vorba de lipsa e incredere, dar si de faptul ca nu stii sa accepti propriile tale greseli. In cazul asta, trebuie sa lucrezi la chestia asta. In mod normal si antrenorul ar trebui sa te ajute cu asta, daca nu sunt alte persoane la echipa care sa se ocupe cu asa ceva.