| Parakeets a întrebat:

Nu am citit chiar toată cartea/opera lui Darwin, dar pe unde am apucat să citesc despre el, spunea că el a ales să plece în junglă pentru a sta cu flora și fauna de acolo și a o studia. Și că așa a luat naștere teoria lui "Evoluția speciilor." Printr-un simplu exercițiu de observație.

Așa și eu (nu susțin că aș fi Darwin acum happy ) dar ca el, am observat ceva de când am papagali și de când tot observ treaba asta mintea mea se întreabă dacă nu cumva e vreun sâmbure de adevăr și aici?

Papagalița mea îl bate mereu pe Cody, pe băiețel. Iar el, nu zice nimic, dar am observat că mereu cum ea îl bate, el se duce în altă parte pe creangă sau pur și simplu se retrage. Iar pe lângă asta, Cody o și iubește și chiar o scarpină pe cap/în cap și o pupă mereu. Uneori și Ștrumfi, dar e ceva gen "1 pupat, 1 dat cu ciocu și bătut pe Cody." laughing)
La fel se întâmplă și cu energia lor. Ștrumfi, fetița nu ar sta locului deloc și dărâmă pur și simplu cușca (și chiar mi-a mâncat și toate cărțile și tavanul balconului) iar Cody stă doar molatic și în banca lui.

Oare ăsta să fie doar un caz izolat sau un caz la papagali sau asta poate fi și la om? Și dacă da, oare femeile să fie de fapt mai vivace decât bărbații? Și oare chiar dacă din vechime se crede că "bărbatul e capul" oare de fapt cea care conduce cu adevărat să fie femeia? Și ca să duc și mai departe treaba asta. Deși mereu se susține că în căsnicie bărbatul recurge mai des la violența domestică dar și mai vizibil, oare fără să ne dăm seama, bărbatul să fie supus precum Cody al meu la o violență conjugală ascunsă, ținând cont și că bărbatul e făcut să nu plângă sau cel puțin să nu-și arate sentimentele/emoțiile? Și adică oare asta să se întâmple la nivel mondial?
Credeți voi teoria asta?

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Darwin nu a fost in jungla, a calatorit cu corabia, a adunat dovezi in excursia respectiva

| relian a răspuns:

Ce ai observat tu este un comportament al unui singur individ, sau perechi, deci nu este concludent ca lucrurile ar sta asa in lumea acelor papagali.

Poate ca in lumea salbateca lucrurile sau cu totul altfel. Darwin a facut observatii in acea lume, nu la animalele domestice sau cele inchise in colivii.

Comparatia ta cu oamul nu-i buna laughing barbatu conduce lumea nu femeile din umbra.
Ca barbatii au nevoie de femei, da este adevarat, dar la fel si femeile au nevoie de barbati.
Dar de te uiti inn jur, o sa observi ca barbatii domina lumea asta umana, mai la toate categoriile.

Am mai spus pe aici cateva chestii si au sarit toti, pe mine ca nu-i adevarat bla bla, unia mau si injurat, apoi mau reclamat si s-a sters raspunsurile mele.

Barbatu este atit fizic, cit si din pct de vedere al inteligentei mai cum sa-i zic, este mai puternic fizic si mai inteleignet ca femeia.
Faptul ca un barbat se lasa asa dus de o femeie, aia nu arata ca ea a r fi mai desteapta laughing unia incurca chestia asta, faptul ca barbatul stie, dar lasa de la el, apoi femeile gindesc ca, uite l-am facut si pe asta laughing
Bine sunt si cazzuri de barbati carora nu le pasa ce fac femeile, sau unia care is dusi pe bune de femei.Dar majoriotatea va lalsa ei, lasa de la ei pentru voi.
Asa si cu papagalii tai, masculu este mai fortos ca femela, te asigur, dar lasa de la el laughing se duce mai incolo, o lasa sa isi arate muschii.

Sint si specii unde femelele is mai puternice, dar nu-i cazul la om si nici la papagali.

La nivel mondial se intampla sa conduca prostii, ori nebunii laughing cam asta s-a intamplat in ultimele decenii, au preluat puterea prostii, norocul nostru este ca banu vorbeste, iar banii is facuti de aia bogati, asa ca prostii la un mom dat danseaza ce le cinta aia bogati.

Nu luam in calcul RO unde aia bogati is tot prostii care au preluat puterea si sau imbogatit in felul asta laughing

| Emma30555 a răspuns:

Din cauza testosteronului bărbații sunt mai violenți. La fel și în specia animalelor, masculii sunt mai agresivi. Cazul tău e unul izolat după părerea mea sau întra la extrema cealaltă. Femeile au inteligenta emoțională mai mare decât bărbații dar ei au o alta rezistenta fizica, alta forța. Psihic cred ca femeia e mai puternica dar bărbații sunt mai puternici pe alte aspecte din viata, la stres ei rezista mai mult dar la anumite emoții cedează mai repede. Bărbații pot fii împărțiți în doua categorii, unii sunt foarte inteligenți, puternici altii la polul opis sunt foarte reduși ca specie. La femei extremele nu sunt asa evidente. Observa închisorile doar, câți bărbații sunt închiși pentru violenta, viol, pedofilie, hartuire, furt, tâlhărie, trafic de droguri și persoane versus femei. Violenta bărbaților întrece cu mult violenta femeilor. În plus adevărații manipulatori eu cred ca tot ei sunt.

| wildthing a răspuns:

Barbatul poate trece cu vederea diverse excese (poate chiar abuzuri) din partea femeii, fie din dragoste, fie din cavalerism/educatie, dar daca femeia-l impinge dincolo de o anumita limita, stiti bine ca totul s-ar termina foarte repede si doar cu un singur rezultat posibil.
Intrebare retorica: oare cati barbati si cate femei au luptat pe front la Bahmut?winking
"Progresistii" incearca din rasputeri peezdificarea barbatului, transformarea lui in "fetita", blamand din toate pozitiile comportamentul tipic masculin, blamand barbatul ca e barbat. Acum nu mai ai voie sa te comporti ca un barbat, ca esti imediat acuzat "masculinitate toxica".
Sigur ca deocamdata barbatul modern, pentru ca e civilizat, trece cu vederea aceasta politica aberanta, o tolereaza, dar si cand s-o depasi acea limita de care vorbeam mai sus, cand s-o ajunge la saturatie...atunci sa te tii.winking Prevad ca pe fondul furiei masculine, se va ajunge dintr-o extrema in alta si femeia va ajunge sa piarda si drepturile pe care le-a castigat in ultima suta de ani, pentru ca a indraznit sa incerce sa subjuge barbatul.

| Parakeets explică (pentru wildthing):

Ok, e clar în spatele contului un bărbat mândru de a lui masculinitate.
Nu știu însă dacă să încep să-mi fie frică sau să mă amuz copios. App m-am amuzat. laughing)

Acum depinde și ce înțelegi tu prin "feminizarea bărbatului" dacă te referi la faptul că bărbatul nu are voie să dea în femeie și să ridice mâna la ea, mi se pare ok, eu așa văd ok lucrurile, de fapt aici poate ai dreptate în ideea că societatea duce la extrem treaba asta, însă așa dacă e să o luăm Biblic, God ăsta o spus și că nici copilul nu are voie să ridice mâna la mamă, sau un om în putere la unul învârstă, poate chiar tineri la bătrâni. Deci depinde și ce vedem prin treaba asta.
Eu aș adăuga doar că, orice regulă sau lege s-ar da, normal ar fi ca lumea să nu judece. Deoarece nu știe nimeni până la urmă ce se află în spatele ușilor închise. Asta așa ca o paranteză. happy
Dar cu subjugarea exagerezi, dacă te-ai uita că de fapt în spatele a toate familiile de azi, stă o mamă care le face pe toate, n-ai mai spune asta. Până și dumneata, doar orfan de n-ai fi sau cu o mamă absentă, tot mama te-o făcut omul de azi și tot o femeie e eroina vieții dumitale, așa că, nu exagera milord. happy
Dar probabil teoria mea se aplică, dacă și dumneata ai simțit treaba asta cu subjugarea. Trăiască femeile, ce să zic. laughing)

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

El nu a studiat fauna si a observat diferenta intre pasari, ce ai citit tu

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Citeste aici https://www.yoair.com/......selection/

ps la ceea mai apropiata specie de om domninanta este femela si fac sex non stop, ca vad asta este tema

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Bonobo

dar cercetatori spun ca omul e mai apropiat social ca domninatie de companzei unde masculul e domninantul, repet mai multe speci au evoluat din una

din respectiva specie au aparut stramosi nostri, stramosi cimpanzeilor, cimpanzeilor bonobo aia cu sexul non stop, in evolutie au fost mai multe specii din genul homo, cimpanzei nu sunt din genul homo ca de era o faceam si cu aia

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Într-o lucrare publicată săptămâna aceasta, profesorul de comportament animal de la Mills College Jennifer Smith și trei colegi au identificat opt ​​specii care exemplifică conducerea feminină: hiene, balene ucigașe, lei, hiene pătate, bonobo, lemuri și elefanți

Femelele sunt mai mari la multe specii de insecte, mulți păianjeni, mulți pești, multe reptile, bufnițe, păsări de pradă și anumite mamifere, cum ar fi hiena pătată, și balene cu fani, cum ar fi balena albastră. De exemplu, la unele specii, femelele sunt sedentare, așa că masculii trebuie să le caute.

Printre mamifere, masculii sunt în general mai mari și mai agresivi decât femelele. Acest model este legat de o producție mai mare de testosteron care este, de asemenea, asociată cu o agresivitate crescută. Există excepții interesante, inclusiv hiene și chinchilla, unde femelele sunt mai mari și mai dominante social.1 oct. 2019

| Parakeets explică (pentru RAY):

Tu tot crezi că noi suntem copia maimuței? sad
Off, măi Ray. Ce să zic. Nu mai am ce să zic. Dar atunci în cazul tău măcar ar trebui să nu fii macist, deoarece pentru tine teoria Biblică cum că voi v-ați născut primii din lut, e nulă. happy Și oricum ar fi, eu una am susținut că oricât m-aș lupta în lumea voastră sau oricât ar încerca societatea să ne egalizeze, bărbatul are niște atuuri care în ochiul meu îl face oricum superior. happy Așa că, oricare ar fi adevărul, bărbățeii ăștia ne sunt superiori. Și vom trăi în lumea asta macistă, n-avem încotro. happy

Dar că tot mă intrigă teoria asta a maimuței, voi ce credeți, că prima dată sau primul exemplar, o fost tata maimuță sau mama maimuță? happy

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Profesoare de biologie clar nu ești, de ce scrii romane?

| Parakeets explică (pentru RAY):

Eu am spus cumva că sunt profă de bio?! laughing)
Eu nici nu prea știu biologia. Sunt învățătoare Ray. Dar nici cu acest stigmat nu mă identific. Spun că menirea mea nu e asta. happy Nu accept menirea asta. Eu nici măcar nu voi naște vreodată copii și încă mă mai întreb dacă e menirea mea a fi mamă, așa că nu pricep de ce God m-o trimis în învățământ, mai ales că am și anxietate socială. Dar de destin nu fugi. happy

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Profa nu ai facut ore de biologie la scoala?

| Parakeets explică (pentru RAY):

Aoleu măi Ray, dar de ce te interesează? Ba da, am făcut până în a 8-a, apoi la liceu doar științe, nu biologie, biologie. Și am învățat doar o bază mică. Nu se face la noi în România biologie din aia de diseci animale și practic, precum în America. happy

Dar nu pricep ce treabă are întrebarea mea sau dezbaterile de aici cu biologia? Deși oricum nici nu mai știu la ce întrebare e dezbaterea asta laughing) Lasă-mă să-mi aduc aminte.

Dacă e cumva la treaba cu Darwin, pe acest Darwin chiar nu l-am studiat deloc în școală. Abia la Faculta am auzit de el. Dacă de asemenea e despre cimpanzei și trasul din ei, da, de asta știam de la bio, dar eu vreau să cred în religie, nu în bio. happy Deci mă trag dintr-o Evă și chiar o coastă de-a lui Adam. Ok, poate nu accept așa ușor nici că mă trag dintr-un Adam straight face (un bărbat) mă simt de-a dreptul umilită, dar aia e, oricum oricare ar fi adevărul, niciunul no me gusta. Ori maimuța, ori Adamul, îi reneg pe toți din ADN-ul meu. laughing) Mă trag din OZN și gata.

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Am asteptari de la o profesoara atat

| iulia0514 a răspuns:

Femeile conduc lumea chiar dacă din umbra cele mai mari războaie au fost din pricina unor femei ca exemplu o avem pe Elena din Troiawinking
Bărbați chiar dacă nu recunosc au nevoie sa fie condușihappy

| Emma30555 a răspuns (pentru iulia0514):

Elena din Troia a fost un pretext, ei tot de la orgoliile lor masculine au pornit războiul. Este exact ca atunci când doi bărbați se iau la bătaie pentru ca iubesc aceeași femeie dar ea îl alege pe unul. Violenta este a celui ce nu accepta ca a pierdut iubirea. Elena nu a pornit ea războiul, nu a influențat cu nimic, bărbații l au pornit. Femeile conduc din umbra întradevar, Anglia a dat cei mai buni suverani ca fiind femei în istoria lor, au fost multe regine începând cu Cleopatra, în plus femeile au influențat politic istoria fiindcă aveau influenta asupra conducătorilor dar cazul Elenei eu nu cred ca întra aici.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru iulia0514):

Dacă femeile conduc lumea. Cum explici că doar 35% din locurile of House of Commons in UK sunt ocupate de Femeie. 28% in SUA. Si doar 20% in Romăniei. Asta fără să menționăm majortatea țărilor care fac parte DIN LUME. Și n-au nici o femeie in Guver.
Nu vreau să ofensez nici o femeie și o spun căt se poate de frumos și sincer. Eu am intîlnit foarte rar femeie raționale.

| iulia0514 a răspuns (pentru Emma30555):

Dacă nu era Elena nu ar fi fost război.
Ca a fost doar un pretext asta e alta mâncare de peste!

| iulia0514 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Mereu au condus-o chiar dacă e greu să recunoaștem asta!

| iulia0514 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu ma refeream din punct de vedere politic

| Emma30555 a răspuns (pentru iulia0514):

Vorbeam de influenta și puterea femeilor. În cazul asta nu a fost asa, ea nu a avut intenția de a porni război, nu a condus din umbra pe nimeni

| RAY a răspuns (pentru iulia0514):

Dorinta a fii condusi este majoritar, asa am evoluat, uni sunt lideri, majoritatea sunt oii, 90% este condusa de 10%

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru iulia0514):

Femeile au contribuit enorm și o fac incontinuare.
Noi, oamenii, împreună face o treabă bună. ne sprijinim reciproc pentru a trăii în siguranță și căt mai frumos

| VoidEternal a răspuns (pentru iulia0514):

Un pretext, prin natura lui, e o unealta, o pârghie. Daca nu ar fi fost Elena, ar fi fost altceva. De asta se numește...pretext. ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

| iulia0514 a răspuns (pentru Emma30555):

Dacă ai citit Troia ști ca totul a început când Eris a aruncat mărul de aur pe care scria "celei mai frumoase " și Hera, Atena și Afrodita au vrut să-l revendice și pentru ca nu au ajuns la un acord asupra faptului care e ceea mai frumoasă l-au rugat pe Paris sa spună care e ceea mai frumoasă și sa decidă a cui va fi mărul și el i la dat Afroditei care drept premiu i-a promis ca Elena ceea mai frumoasă pământeana îi va fi soție și Afrodita și-a folosit farmecele sa o facă pe Elena sa se îndrăgostească de Paris și sa fuga cu el! Deci totul a pornit de la o femeie de la Afrodita mai exact.

| iulia0514 a răspuns (pentru RAY):

Se numește efectul de turma majoritatea oamenilor au nevoie sa fie conduși asa a fost mereu

| iulia0514 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Cu toții contribuim dar se poate și mai bine!

| iulia0514 a răspuns (pentru VoidEternal):

Corect!

| RAY a răspuns (pentru iulia0514):

Crezi ca lideri asa se nasc sau asa devin?

| iulia0514 a răspuns (pentru RAY):

Lideri se nasc lideri nu poți deveni lider dacă nu te naști cu asta e un talent pe care îl moștenești și dacă nu-l ai degeaba încerci sa devi ca nu reușești

| Emma30555 a răspuns (pentru iulia0514):

Asta e un basm de fapt... Rasboiul a pornit de la ea, a fost pretextul. Dar cum am mai spus eu ma referam la influenta, putere, istoric vorbind sunt destule cazuri. Aici citim printre rânduri. Bărbații fac și războaie datorita femeilor dar eu ma refeream la influenta directa, capacitatea femeilor de a conduce lumea, nu la bărbații care datorita testosteronului lor fac multe nebunii pentru o femeie. Eu dacă ghidez un bărbat cum sa își conducă o afacere, e meritul meu, dacă el se ambiționează pentru mine sa preia o afacere, nu mai e meritul meu, eu fiind doar o muza cel mult.

| iulia0514 a răspuns (pentru Emma30555):

Asta e la ordinea zilei mereu bărbați o sa se creadă superiori și o să-și asume meritul pentru lucrări pe care le fac femeile ei tind sa uite ajutorul primit și sa ne dea la o parte am pățit-o de curând am ajutat un prieten cu un proiect și la final el a uitat în mod convenabil ca el nu a mișcat un deget pentru a obține acel proiect și ca eu am fost responsabilă pentru succesul lui din fericire am avut un as în mânecă happy

| Parakeets explică (pentru iulia0514):

Ahh, ți-aș cam da Funda, dar mi-e teamă să nu supăr pe domnii TPUași laughing)

| Parakeets explică (pentru DeMicUnCălător):

Cam vă dau dreptate. Cel puțin din papucii mei, nu am prea știut niciodată ce e rațiunea, mi-a plăcut întotdeauna emoționalul chiar iraționalul dacă se poate. laughing) Și da, din păcate nici pe social nu stăm bine, cam abia acum începem și noi să prindem aripi prin funcțiile înalte, mai ales în zona politică. Însă oarecum sunt și de părere că poate deși noi nu am avut secole la rândul autoritate și nu ne-am prezentat în politic și social, eu țin să cred, eu una așa, că în spatele unui rege faimos, o stat mereu o señora ce l-a împins de la spate în tot. happy Ba sincer, chiar le văd capabile pe doamnele din vechime ca ele să fi planificat niște strategii de atac pentru soții lor din înaltele funcții sau pentru regi, ca să le pună în aplicare pe fronturile de luptă sau în apărare. happy

| iulia0514 a răspuns (pentru Parakeets):

Poți sa le dai lor funda eu am destule dacă chiar le vor mai pot dona câteva și de la mine ca eu am o grămadă de toate culorile e trist ca ei nu au primit când erau mici cred că e foarte frustrant că fetele primesc tot ce e mai frumoswinking

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Parakeets):

De acord.
Există un serial bun pe Netflix și se numește Culisele Puterii, e cu Kevin Spacey. Ți-l recomand.

| Parakeets explică (pentru iulia0514):

Și totuși la cât de cocoloșiți sunt unii băieți de mamele lor. Uneori ai zice, dragă Iulia că până și ei primesc fundițe laughing) Glumesc acum. happy

| Parakeets explică (pentru DeMicUnCălător):

Interesant și chiar am să mă uit să văd despre ce este vorba.
Mulțumesc! happy

| iulia0514 a răspuns (pentru Parakeets):

Aia se numesc fetițe cu cucwinking

| Parakeets explică (pentru iulia0514):

Tare funny tu, miss Iulia. laughing) Dar ai grijă la băieți, sigur or să iasă la atac pe aici. laughing)

| iulia0514 a răspuns (pentru Parakeets):

Chiar îi rog să-și prezinte nemulțumirilehee hee