| TheMoon15 a întrebat:

Hei.
Pentru putin context,eu am fost intr-un asa numit situationship cu o fata pe care de dragul povestii o voi numi Flavia.
Practic,eram mai mult decat cei mai buni prieteni, dar nu eram intr-o relatie.
Totul a inceput prin vara lui 2019, cand am inceput sa ne dam mesaje,lucrurile fiind foarte okay.
Cand am inceput scoala,eu fiind intr-o clasa noua,si cu nenorocul de a nu avea nici macar un prieten,si ea intr-o situatie similara,ne-am apropiat mult.
Eu ii povesteam cum ma acomodez, lucrurile mergand intr-un drum bun.
Tin minte ca si la revelionul din 2020, ambii fiind persoane rezervate,am stat in case si am vorbit pe mess pana dimineata.
Mai apoi,a venit carantina,nici unul neavand prieteni, mai putin unul pe celalalt.
Prin iunie/iulie ne-am si vazut si pentru mine a fost un relief.
Lunile au trecut si vorbeam in fiecare zi, dar mai apoi a urmat subit o perioada oribila.
Din septembrie 2020 pana in februarie 2021 am avut certuri zilnice (nu doresc sa intru in detalii pentru ca este irelavant,dar cred cu tarie ca era vina ambelor parti)
In una din certi,care a durat mult (in jur de o saptamana),aveam pasme si tot ce faceam era sa zac literalmente in pat si abia sa pot scrie un mesaj imens care urma sa fie aproape ignorat.
Aveam literalmente traume nocturne in perioada asta, dar s-a sfarsit dupa ce am ajuns la un acord.
Prietenia noastra a fost distrusa cand eu am venit cu initiativa asta,dar obisnuiam sa ne mai scriem si dupa.
In una din conversatiile noastre,ceva a mers foarte rau si am ajuns sa ne certam.
Din februarie pana prin mai a fost ingrozitor,avand conflicte,desi prietenia noastra era moarta.
Din nou,nu vreau sa intru in detalii,dar sa spunem ca a *angajat* un interlop sa ma gaseasca si sa imi faca rau.
Afland asta, pana sa il intalnesc in decembrie 2021, am avut o perioada oribila unde imi curgea sange din nas de aproximativ doua ori pe zi pe baza stresului. Ulterior l-am intalnit si nu a vrut sa imi faca rau,i-ar eu am ajuns sa discut cu Flavia si sa ajungem la un anumit acord sa nu mai vorbim, dar ambii am incalcat terminii astia prin iarna in 2022, unde,sa spun asa,l-am reinoit.
Adica din nou ambii am avut initiativa sa nu ne mai scriem.
Acum,ani mai tarziu,sa spun asa,dupa evenimentele astea,si bineinteles,cunoscand multe alte fete si avand alte traume (nu la amploarea asta,dar au fost),si eu nemaisimtind nimic pentru Flavia,am zile unde o visez si altele unde nu mi-o pot scoate din gand. Nu cred ca a fost o singura zi fara sa ma gandesc la ea,dar eu,repet,nu mai simt nimic pentru ea.
In ultimele doua zile am avut doua vise care o avea pe ea protagonista.
Din nou,pentru context,ea sta in aceeasi zona (nu e sat si nici oras,e un mini cartier daca vreti sa ii spuneti asa) cu mine,dar vine foarte rar in zona pentru ca sta in oras,si ca sa ma duc la supermarket trebuie sa trec pe langa casa ei.
Unul din vise are loc acolo,unde o vad si ma enervez ingrozitor,si al doilea e in scoala de unde am fost amandoi pana ca eu sa plec la liceu.
E o reuniune,ea intra ultima si lasa un comentariu sarcastic,ma vede si face altul,si incerc sa o atac. (mentionez ca niciodata nu am avut intentii de astea)
doar ca,dupa ce m-am trezit,simt o antipatie de care nu am avut parte niciodata fata de ea.
Am avut unul,poate doua vise cu Flavia acum mult timp in urma,si inca eram prieteni in ele.
Si dupa ce m-am trezit simteam tristete ca am pierdut-o, acest lucru tinand cam doua zile.

Ce pot sa fac? De ce ea a plecat, dar inca e aici cumva.
Cum pot face sa nu ma mai gandesc la ea?
Exista un sindrom pentru lucrurile astea?

1 răspuns:
| Lioana a răspuns:

Tu si in vis te-ai certat cu biata fata. Nu e de bine. Nu e buna ura asta pe care o aveti unul fata de altul. Tocmai pentru ca spui ca nu mai simti nimic pentru ea, nu o mai urî! Vorbeste frumos cu ea! Incearca sa ramaneti in relatii bune chiar daca nu va exista o relatie intre voi. Lasa-ti loc de "Buna ziua!" cu fata.