| ViseColorate_4467 a întrebat:

Hei. Ma poate lamuri cineva cum se spune corect: "Cartea nuntii" sau "Cartea nunti" [cu un singur i sau cu 2]. eu stiam si sunt absolut sigura ca se scrie cu 2 de i dar profesoara de romana mi-a atras atentia azi si mi-a zis ca e cu un singur i.Imi era rusine sa o contrazic, desi mi se parea aiurea sa fie cu un singur i.laughingAm dreptate sau nu?

4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Cartea nunții este corect - întreab-o pe doamna profesor de limba și literatura română dacă și George Călinescu a scris eronat...Cartea nunții... Sau mai bine las-o așa, important este ca tu să știi cum este corect.
O zi cu zâmbet să ai

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Evident că e cu doi de "i".

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Să nu te mai ruşinezi!
De fiecare dată când ştii că ai dreptate, ia şi le zi tovarăşilor profesori căci dacă nimeni nu le zice au senzaţia că sunt infailibili şi uite-aşa apar semi-analfabeţii!
Evident că e cu doi de "i".

| Baltazar a răspuns:

Corect se scrie Cartea nuntii. cu un singur i poate fi vorba doar la,, cartea de nunti.