| Osana254 a întrebat:

Cum rezolvați problema cu vecinii nemultumiti?
Locuiesc în chirie de ani de zile, iar celor de lângă noi nu le prea convine.Ar fi vrut sa fie ne locuit, sa cumpere ei sau habar nu am ce, dar nu ne prea suporta.Sunt "hihi" prin fata dar când nu ma vad ii aud cum ne vorbesc de rău.
Ideea e ca ei au luat din terenul pe care stam noi cu gardul un pic din teren, dar nu le-a zis nimeni nimic.Gardul sa deteriorat,iar acum facem altul (cu acordul proprietarului și din inițiativa lui),iar acum vine în inspecție sa vadă ce și cum,sa se uite ei pe la noi prin curte,pe la garduri și ma fac sa ma simt inconfortabil(specific ca gardul se face tot acolo unde a fost deșii e luat din terenul pe care noi stam și nici asa nu le convine,ar intra cu un metru în partea noastră ceea ce ar însemna că noi sa nu mai putem intra cum mașina ce și asa intra greu în partea din fata a curții).
Știu ca ar trebui sa pun proprietarul sa rezolve astea,dar ideea e ca eu sunt singura acasă toată ziua,iar ei vin pe aici ca pe la ei pe acasă indiferent dacă se rezolva problema asta sau nu. Efectiv mi-am auzit atât de la ei cât și de la alți vecini ca ce treaba am eu,ca doar nu e terenul meu? pai dacă eu locuiesc aici,dacă pe mie mi-a lăsat proprietarul în grija terenul și casa cum sa ma întrebi pe mine de ce comentez? E ca și cum nu ar fi primarul la primărie,si ai întreba vicele ce cauta acolo...
Nu as vrea sa ma mut pentru ca vecinilor nu le convine ca nu pot sa facă ce vor pe terenul ce nu le aparține, plus ca e posibil ca pe viitor sa iau ei aici, ce o sa fac? o sa ma iau cu ei de gat pentru pământul meu?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Terminați de făcut gardul și nu mai intra nimeni pe proprietatea pe care locuiești. Sa nu le convină acasă la ei.

| dullcat a răspuns:

Discuta direct cu proprietarul, se poate rezolva pe cale legala, daca intr-adevar doresti acest lucru.Smecheria asta e atat de veche si stupida incat ma face sa rad amar.La fel a patit bunicul de la tara care din nefericire s-a judecat toata viata, la fel au patit parintii mei, insa tata nu a spus nimic din prea mult bun simt.