| alexaralu a întrebat:

Ce are lumea impotriva persoanelor Transegender? si ma refer la persoanele care sufera cu adevarat de GID ( Gender Identyti Disorder ) in limba romana nu prea se poate traduce corect aprozimativ ar suna asa, si asta este pentru cei care nu inteleg engleza,( probleme in indentitatea de gen ), cum le spun majoritatea romanilor transsexsuale care nu este tocmai corect pentru ca sunt ramuri diferite sub o umbrela comuna. Scoala de ce nu isi face nici un fel de efect la majoritatea romanilor si in loc sa le deschida mintea, parca ii indobitoceste mai mult. Inteleg ca marea parte a publicului roman a avut contact cu personaje din lumea asta gen Naomi sau alte personaje de teapa ei, care nu se pot numi transexsauale ci poate travestiti. Adica ce impiedica lumea sa caute sa inteleaga cu adevarat problema. Cine va cititi acest topic si ar vrea sa comenteze urat te rog sa te abtii. Eu cunosc mutle persoane cu adevarat transgender care din pacate e un termen umbrela si multe lume nu intelege asta adica sub aceasta denumire generala intra tot ( persoane care sunt intre genuri si nu se considera nici m nic f si sunt multe, trvestiti, si transexsauali m2f, f2m ( m2f- in schimbare din barbat in femeie si invers ). SI de ce ai intreba ai vrea sa iti schimbi sexsul, pei pentru ca tu ca persoana te indetifici de fapt cu alt sex decat cel cu care ai fost nascut. Creierul persoanei care sufera de GID se indetifica alfel fata de sexul fiziologic, si este un cosmar perpetu petnru persoanele care sufera de GID zilnic. Imaginativa cel mai urat cosmar din viata voastra ma refer la cel mai groaznic care va facut sa sariti ca muscati din pat noaptea si sa plangeti e acel cosmar pentru dumneavoastra sa termiant repede si poate lati si uitat dar pentru o persoana cu GID e nesfarsit si se trezeste in el zilnic, Statistic global 1 persoana care sufera de GID din 2 se sinucide din cauza ca nu poate rezista acestui cosmar, in primul rand din cauza societati si aici nu intram numai noi romani dar macar in afara sunt ajutati la noi deloc cea ce este sub o populatie care se considera spirituala si moderna. Si mai este o alta neintelegere la misloc nu stiu daca a fost voita ci mai mult cred ca a fost dorinta de rating media mult, pot sa va dau linkuri la o gramada de texte si comentari despre GID dar o persoana cu adevarat diagnosticata cu GID si care incepe transformarea in femeie sau in barbat nu vrea sa iasa in evidenta deloc, dorinta cea mai mare a unei persoane m2f sa intre intr-o multime de fete si sa isi piarda urama total sa dispara asta insemna a fi transexsuala. si la fel e si pentru f2m nu vor sa iasa in evidenta. Ce are lumea impotriva asta? De ce nu ne putem ajuta intre noi?

PS: CA cica suntem un popor crestin, si nu stiu cati si cate dintre voi au deschis cu adevarat o bibile, care este cuvantul lui dumnezeu si poruncile sfinte sunt baza crestinismului exista acolo o Porunca sfanta care spune ca nu avem voie sa judecam moral pe nimeni ci numai bunul dumnezeu si mai spune sa ne iubim aproapele, deci crestini fiind am putea sa intelegem si chiar sa ne ajutam si poate am trai mult mai bine. Astep Raspunsuri

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Se cerceteaza astfel de cazuri.Rezultatele stiintei nu sunt inca astazi concludente.De aceea nici scoala nu poate dezvolta o astfel de tema, cel mult poate pleda pentru libertatea de optiune a fiecarei persoane. S-a constatat insa ca unele persoane supuse unei operatii de schimbare de sex au regretat pasul facut. A fost un documentar pe Discovery.

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Tu vorbesti de °dumnezeu°? nici nu sti cum se scrie si vorbesti de El!
Dumnezeu -cu D mare se spune!happy