| aidarusu a întrebat:

Bună. Am si eu o întrebare. Cum poți intra la liceul de arte (Severin), adica ce șanse ai daca nu ai făcut clasele 5-8 acolo? Deoarece am observat ca în ultimii ani cei de la alte scoli luau 8/9 iar cei care au facut 5-8 acolo luau 10 deci tot ei intrau fara nimeni din afara. Sunt doar 12 locuri. Știți daca e posibil sa se formeze o clasa întreaga de desen de la anul? Nu mixta cum e acum. Se poate face o petiție pentru asta?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal ca copii care ajung la licel de arta, de la scolile de arta, sa intre si sa aiba note foarte mari fiindca ei si-au cultivat talentul si sunt foarte buni, fiindca altfel nu ajungeau sa faca nici macar scoala generala la arte.

Nu cred ca se vor forma clase separte la anul, ca nu-i normal sa creeze 2-3 clase, adica 36 de locuri, cand sunt in realitate sunt disponibile numai 12.

Daca esti cu adeavarat talentat, atunci locul tau este asigurat!