| Danyela2011 a întrebat:

Deci, am o problema mare, in fiecare iarna se depune mucegaiul pe peretii fetei mele, aceasta neavand geam, casa a fost izolata pe dinafara, umezeala este peste tot porneste de la fundatie spre pereti, insa mucegaiul se depune doar pe tavan, am nevoie de ajutor si de cateva sugestii, funda

Răspuns Câştigător
| piticot a răspuns:

Nu stiu cat de util iti este acum raspunsul meu dar cu cativa ani in urma am avut aceeasi problema.Am incercat cu clor sau spray antimucegai dar sunt doar solutii temporare care fac sa nu se vada mucegaiul un timp dar nu il inlatura.Am rezolvat izoland peretii interiori cu rigips.in felul acesta este adevarat ca suprafata camerei se va micsora un pic dar stii sigur ca nici umezeala nici mucegaiul nu vor mai aparea.Iar daca folosesti din cel verde pentru bai rezultatul este mai mult decat multumitor.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Exista o singura solutie: indepartarea cauzei. Indiscutabil va trebui introdus un strat hidroizolant intre pereti si fundatie (de preferat tabla de inox - vezi http://www.izolatiimetalice.ro, dar la un vecin a dat rezultate si cartonul bituminat, dupa ce a taiat manual peretii, metru cu metru), iar tavanul (podul) va trebui si el izolat, solutia optima fiind vata minerala. Si daca este imposibila montarea unei ferestre in camera, cu siguranta se poate o gasi o alternativa pentru ventilatia incaperii.
Stiu ca toate acestea costa, insa sanatatea nu are pret. O camera cu umiditate excesiva, cu igrasie pe pereti, lipsita de lumina solara si prost aerisita va cauza cu siguranta probleme de sanatate fiicei, probleme pe care toti banii din lume nu le-ar putea compensa.
Solutiile gen sprayuri antimucegai, solutii pe baza de clor si alte asemenea vor inlatura numai efectul si in plus sunt la randul lor la fel de toxice.

| Andrusccaaa a răspuns:

Savo, e foarte bun, am incercat si eu, si iti dispare mucegaiu.winking

| vladimir74 a răspuns:

Solutie de moment ieftina dar verificata: da cu clor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamentul cu spray anti-mucegai este doar o solutie de moment. Trebuie izolati peretii casei fata de fundatie, cu o folie speciala. Un unchi de-al meu a facut-o si nu mai are probleme, desi este foarte greu sa o faci atunci cand casa este deja construita.
Sistemul celor de la Baumit este cel mai scump, dar si cel mai bun.
http://www.ghidul.ro/baumit-izolatii/

| shawol a răspuns:

Incearca SAVO. este un spray si eu l am folosit si este foarte eficient. Funda? puppy dog eyes :*

| shawol a răspuns:

Deci du-te la magazin si cere Savo pentru mucegai. big grin