| ionut20133 a întrebat:

Bună ziua grup, am si eu o întrebare și dacă puteți să-mi dați un sfat vin cu următoarea problema.

Am cumpărat un imobil într-o zona unde sunt case înșiruite gen una lângă alta, în spatele curți mele este o casa batraneasca care are 2 geamuri cu privire la curtea mea, casa fiind din caramida arsa cum sunt cele de la bunici. Ideea este ca casa sigur nu este locuibila și am observat ca se mișcă peretele la casa, ea fiind casa înaltă risca sa pice în curtea mea, șanse sunt încă foarte mari. Eu am un șopru de lemne la o distanta de 2 metri de casa respectiva dar pereții casei măsoară 2, 5M cu tot cu acoperiș depășește sigur 4M înălțime, nu știu cine sunt proprietarii. Am întrebat prin vecini dacă cunosc, mi-au spus ca s-a tot vândut, răscumpărat imobilul respectiv, eu doar doresc sa iau legătura cu proprietarul să-și remedieze situația și dacă nu, ce este de facut? Vorba aia poate pica odată casa lui ceea ce este sigur în curtea mea și pica peste mine oi fi prin șopru pana fug eu sa ma și prindă, ce este de făcut în acest caz? Cum ma sfătuiți sa procedez?
Nu doresc să-i fac rău omului poate nici nu știe de situație...nefiind locuibila casa dar nici nu pot aștepta să pice în curtea mea peste mine într-o zi.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca un perete care inca sta in picioare se poate misca. Eu l-as propti cu niste lemne, astfel incat chiar daca va cadea, sa nu cada in curtea mea.
Cat despre avocat, proces si expertize, nici macar nu e o soluție. Asta pentru ca, lasand la o parte cheltuielile greu recuperabile, nu vor impiedica prăbușirea peretelui. Sau pe scurt, iti cade caramida in cap, dar macar castigi procesul...

| ValentinMihai78 a răspuns:

Un avocat și mergeți la judecătorie unde deschideți un proces împotriva vecinului pentru abandonare de imobil cu pericolul de prăbușire a acelui imobil pe proprietatea dumneavoastră, inclusiv punerea în pericol a familiei dumneavoastră.
Chiar dacă nu cunoașteți proprietarul, dați adresa dumneavoastră și a imobilului abandonat, iar de restul se va ocupa poliția de a găsi proprietarul.
Se va ajunge la o expertiză a imobilului, chiar o executare silită a respectivului proprietar.
Chiar dacă vi se pare greu, trebuie să faceți ceva, altfel mai târziu va fi foarte greu să mai faceți ceva.

| CarmenCraciun a răspuns:

Trebuie sa afli cine e ultimul propietar.