| nukeyly a întrebat:

1. Ce difera la discurile diamantate pentru beton armat fata de cele normale tip general use, pastila diamantul granulatia sudura adezivul?
2. La un disc cu taiere uscata daca ii dai apa, e bine sau nu, de ce?
3. Pentru beton armat ce disc se foloseste, continu sau segmentat, ud sau uscat, motivul?
4. Cel mai bun/tare/rezistent disc diamantat este pentru ceramica sau beton armat, exemplu?
5. Cu un disc continuu de ceramica subtire merge la beton armat sau doar beton?
6. Un disc gros in pastila de 2mm este mai bun ca unu de 1mm?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu cred ca raspunsurile sunt logice.
1. difera constructia lui, fiind optimizat pentru beton armat. Nu cred ca difera altceva decat granulatia, altfel cel universal nu ar putea fi utilizat pentru beton.
2. In general, cu discurile uscate se poate taia si pe ud, invers nu. E mai bine sa tai pe ud, cand imprejurarile nu te împiedică, pentru a evita supraincalzirea si a reduce uzura.
3. Disc dedicat acestei utilizari, indiferent daca este sau nu segmentat. Intrucat tocmai am trecut de punctul 2, eu as alege uscat.
4. Evident cel pentru ceramica e mai bun la ceramica, cel de beton e mai bun la beton. In privinta unui model, greu de spus care e cel mai bun. Mergi pe marci profesionale cunoscute: milwaukee, dewalt, 3M, hilti, makita, BOSCH... După buget.
5. Eu nu as risca sa testez un disc pentru ceramica in beton armat. 90% acesta se va strica in armatura.
6. Fiecare are avantaje si dezavantaje. Daca unul subtire ar fi mai bun, cine ar mai fabrica discuri groase?

| RxTx a răspuns:

E greu sa iti raspund asta se cheama consultanta
Asistența tehnică
HelpDesc
Si ar trebui sa olatesti ca sa se inhame cineva la o asemenea explicatie!

De exemplu burghiele cu diamant sau vidia dau gauta bine si repede in beton ciment si caramida nu si in lemn sau in metal
Nu sunt bune pentru metal sau lemn sau aluminiu.

Discul cu taiere uscata e facut din hartie oresata jmirghel pietricele lipite nisip de crenene cu lipici ce se dizolva in apa asa ca o sa se faca mamaliga acel disc

Pt beton armat
Nu exista betonarmat
Exista beton de buna calitate xu armatura in el
Asa ca pentru beton iti trebuie o masina speciala de carotat beton
Sau o masina speciala de taiat beton
Arata ca un flex doar ca are 400Kg si discul are 1 metru înălțime
Si este din oțel special ot scule
Osc c50
Armatura se taie separat cu alte scule de taiere de la flex la alte scule sau alte discuri pentru taierea otelului nu tai fierul otelul cu aceleasi scule cu care tai cimentul.

Ceramica se taie cu masina xu apa cu jet de apa
Exista mai multe metode de exemplu exista cu disc ca de diamant de taiat geamuri.
Sau taiere cu apa cu presiune cu un jet subțire si puternic

Depinde ce vrei sa faci cu discul de 1mm sau 4mm
Ala de 1mm e bub pentru mici nimicuri taiere de suruburi răhățele ace brice si -arice.