| Mdy1 a întrebat:

Salutare comunitate, având mai multe gânduri și planuri pe ce as dori sa fac in viitor, am ajuns la 2 idei pentru job.
"Inspector RAR sau Inginer in cadastru. dupa parerea voastră unde ar fi mai bine? Mai usor de intrat? Un salariu?

Multumesc de atenție, chiar daca nu ai răspuns, zi frumoasa in continuare

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar tu poti sti pentru ce ai aptitudini.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca nu esti din intamplare vreun geniu, nu ai cum fara pile si pupat in fund, sa ajungi in functiile astea din prima. Toata lumea cu IQ-ul mediu sau chiar si putin peste mediu, lucreaza primii ani de munca dupa ce au iesit din scoli, in functii de jos, de executie. Mai ales daca te bazezi doar pe teoria din scoala. Prima data iti trebuie experienta in asa ceva. Experienta pe care o faci la acea firma de RAR sau de cadastre. Experienta aia o incepi de jos. Probabil ca in cazul inspectoratului de la RAR, ai sa incepi ca un simplu mecanic cativa ani pana faci experienta in domeniu. La fel sta treaba si la cadastru. Dupa facultate, prima data cari ca argat teodolitul ala dupa tine de dimineata pana seara pe teren cativa ani de zile pana prinzi experienta.
Logic vorbind, ce fel de inginer esti daca tu nu ai fost pe teren o data in viata sa vezi cum se fac masuratorile?

| Dragobeta a răspuns:

Multi bani, munca putina? Exclus. Pana una alta in ce clasa esti? Pentru oricare din cele 2 meserii trebuie sa faci matematica, fizica, pe rupte. Daca le stapanesti, se intra usor.