| alisson2102 a întrebat:

As avea o anumita curiozitate. După liceu, îmi doresc sa urmez facultatea de limbi străine (litere parca se cheamă) și as dori sa dau pe romana-germana. Și problema e: e nu fac germana, doar franceza și engleza, germana nu știu deloc.
1. Dacă după aceea merg la acea facultate, se începe de la 0 cu limba în sine? Sau se face la un nivel avansat totul?
-dupa facultate, as dori sa ma mut în Germania.
2. As găsi un loc de munca? Ma refer la un loc de munca unde mi-ar folosi acea facultate. Nu meserii de genul femeie de serviciu, chelner, sa spăl vase etc., ci meserii mai ok dpdv economic sa zic asa, dar și dpdv ale condițiilor. Mi-ar folosi la ceva facultatea aceasta? Sau pur și simplu sa merg acolo și să fac o școală în Germania pentru a învață limba?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu vad cu ce te-ar ajuta facultatea asta cand mergi in Germania... Daca vrei sa inveti limba ptoi face niste meditatii sau cursuri, nu trebuie sa dai la o facultate + ca nu inveti la fel de bine limba cum ai invata-o la meditatii.
Mai bine te gandesti la alta facultate si in paralel faci pregatire la germana.

| Bondarel99 a răspuns:

Romana-germana la limbi straine?
Macar alege si tu engleza-germana sau altceva daca vrei sa pierzi 3 ani in facultate (ma refer toata ziua pe la cursuri). Si da, poti incepe de la 0. Acolo faci o limba la incepatori si una la avansati.
Meserie gasesti daca mergi pe germana, inca se cauta la noi in tara.

| ibaal a răspuns:

Se incepe de la zero, insa trebuie sa muncesti mult acasa, nu vor sta acolo ca in clasa a I-a pana inveti tu sa scrii si sa citesti...
Personal nu as recomanda daca nu stii nicio boaba.
Dar, depinde de ambitia ta si de inclinatia ta catre limbile straine...cat de repede inveti...
Daca planuiesti sau nu sa lucrezi pe perioada facultatii, iti va fi practic cam imposibilhappy

Oricum, barfta!