| ingh3rash a întrebat:

Buna si Hristos a inviat! Eu ma pricep foarte bine sa machiez,inca de mica machiez,am machiat diferite persoane,chiar intentionez sa fac si un curs dar pana il voi face ma gandeam sa chem cliente la mine acasa sau la ele sa le machiez dar mama spune ca imi trebuie ceva ca o licenta,ca un certificat ca am voie, este adevarat? Cam cat se ia pentru un machiaj cu produsele mele? Astept raspunsuri. Pupici

2 răspunsuri:
| DangerLove a răspuns:

Adevarat a Inviat!

Nu iti trebuie nici un fel de ac daca tu machiezi acasa.E in mediu privat, nu faci nimic ilegal. Sunt instrumentele tale, camerele tale, nu e domeniu public.

Depinde de ce machiaj faci, cat de multe produse folosesti, calitatea lor, instrumentele, timpul. Eu cred ca pe cel mai simplu ar trebui sa iei 45 de lei, atat timp cat ai instrumente profesionale :*.

Eu zic sa ti instrumentele la sterilizat, ca sa iti castigi clientela :*.

Succes!

| my23ro a răspuns:

Pentru a chema fete acasa la tine nu ai nevoie de nici un fel de licenta.
Pentru a te angaja in domeniu ai nevoie de o diploma recunoscuta de Ministerul Invatamantului.
Daca vrei sa faci un curs de make up, eu iti recomand sa il faci impreuna cu un curs de cosmetica.
Machiajele sunt cerute in special la sfarsiturile de saptamana sau ocazii, iar intre timp poti practica meseria de cosmeticiana.
Merg perfect una cu cealalta.
Totodata poti posta pe facebook poze cu machiajele facute de tine, asa mai poti castiga si alte cliente.
Cat despre pret acestea variaza. Cu sau fara gene false... undeva intre 50-180 de lei un machiaj de seara. Depinde de loc si de make-up artist bineinteles.
Bafta!