| anonim_4396 a întrebat:

Ajutorcrying!
Dupa ce fac baie, cand imi periez parul imi cad cam 2 suvite mici de par (40 de fire) -- DA, le-am numarat -- iar dupa ce folosesc balsam, cand clatesc de asemenea imi cade f f mult.
Orice as folosi, balsam, ulei de par, masti, masti homemade cand clatesc sau cand il periez cade cade si iar cade.
Nu ma deranjeaza ca mi s-a infundat cada, sau ca aspiratorul mi-e plin de par, nici ca trebuie sa matur parul din casa in fiecare zi ca dupa o pisica, ma deranjeaza ca mi s-a subtiat podoaba capilara asa incat parul meu strans este de grosimea degetului mare(de la mana).

7 răspunsuri:
| TwixulDrept a răspuns:

In primul rand sa nu mai faci niciodata greseala de a-l peria ud. Ud parul este foarte sensibil si fragil, daca vrei neaparat sa-l piepteni piaptana-l cu un pieptene cu dintii rari.
Impotriva caderii parului incearca gama de la elseve.
Stiu ca exista si niste pastile si sampoane de la revalid ( sau cel putin existau ) si am auzit ca sunt bune.

| LifeFail a răspuns:

Bună.
Foloseşte uleiul de ricin, e una dintre cele mai bune metode, chiar te ajută mult. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 4-5 lei.Se aplică la rădăcină şi la vârfuri(dacă le ai deteriorate sau despicate) cu câteva ore înainte de a te spăla pe cap, de preferat 3-4 ore. Pentru rezultate mai bune,foloseşte uleiul de ricin în combinaţie cu două gălbenuşuri de ou,zeama de la o lămâie,vitamina A, E. Ai grijă, uleiul de ricin închide culoarea părului.
Baftă şi numai bine!

| Demoiselle a răspuns:

Ok, dar e ce cade cand il dau cu balsam?

| Demoiselle a răspuns:

Life fail - am folosit si ulei de ricin si ulei de parafina si imi cade mai mult cand incerc sa clatesc

| Demoiselle a răspuns:

Andreea - am folosit si elseve anti-rupere si revalid...in zadar! ba mai mult de la elseve fac matreata

| CristalClear a răspuns:

Sa NU ti-l piepteni niciodata cand este ud, caci atunci firul de par este mai sensibil si se rupe de la radacina.

| OaKi12 a răspuns:

Pai e normal sa iti cada, la toti le cade parul, peste 100 de fire de par pe zi, e ceva normal, la ABSOLUT toti le cad peste 100 de fire de par pe zi, doar ca nu le vezi. Dar daca iti cade extraordinar de mult, adica sa iti cada in asa hal incat sa dai cu mana usor prin par, dar usor, ca si cum te-ai mangaia si iti cad foarte multe fire, la toti ne cade parul cand ne pieptenam sau cand dam cu mana prin par tare, inclusiv mie, si is baiat, si nu am parul foarte mare... Funda te rog.