| Flaviussssss a întrebat:

Salutare șoferi! Rog să-mi răspundă cineva care se pricepe cât de cât la mecanică. Mașina (Golf 4 TDI) are scurgeri de ulei pe partea dreaptă, dedesubt, lîngă roată iar cînd accelerez scoate un fâsâit puternic și mașina începe să vibreze tare...Vibrațiile sunt mai intense cu cât turez mai tare motorul și se resimt doar când calc accelerația; în rest, când merg constant nu sunt probleme...Credeți că ar putea fi ceva grav ce necesită o vizită în service, având în vedere că mă deplasez aproape zilnic cu mașina?

3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Ai furtunul de turbo spart.

| Ironwin a răspuns:

Da, trebuie sa mergi la service, pierzi presiunea de la turbosuflanta pe la furtun sau mai grav, intercooler fisurat. Acest lucru duce la scaderea puterii motorului si implicit la cresterea consumului de motorina. Cat ulei pierde? De exemplu la 1000 de kilometri parcursi cat ulei se complecteaza? Intreb pentru ca in mod ideal, uleiul nu are ce cauta (cel putin nu in cantitati mari) in acel loc, tinand cont de faptul ca tot acel aer ajunge sa fie ars in cilindri.

| chioscuta a răspuns:

Cu maxim 100 lei schimbi furtunul de turbo (piesa+manopera)