| Logan15dci08 a întrebat:

Salutare! Am schimbat discurile si placutele, e normal sa scartaie dupa o luna de la schimb si aprox 3000km?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt e normal datorita materialului ecologic folosit in placutele noi si ieftine.
Nu am intalnit acest scartait la placutele noi dar originale, diferenta este enorma la pret in schimb. La placute aftermarket am intalnit de mai multe ori acest zgomot.
Placutele cand sunt uzate scartaie asa si in cazul tau doar ca sunt noi.
Stai fara griji asa fac cam toate acestea "eco"

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt modele care scartaie mereu, mai ales daca sunt premium.
Eu merg pe marci de mijloc, nu scartaie dar imi fac foarte mult praf pe jante.
Brembo mi se pare ca e 'sef' la scartait.

| relian a răspuns:

Daca placutele is metalice, alea scirtiei, cele mai bune is alea de la reprezentanta, la toate capitolele.
Nu stiu din ce sau cum is facute alea ce le pun fabricantii, dar asa la magazine is 2 tipuri, metalice si ceramice, alea metalice, nu stiu de ce s e numesc asa, nu te gindii cas din metal, o avea probabil si metal in ele, alea scirtie cel mai rau, isi si cele mai ieftine.

| ReddY25 a răspuns:

Non

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| kalasnicov22 a răspuns:

Nu stiu. Am ate sport su placute ate ceramice si nu a scartait vreodata. Nu am idee de cc t de placute si discuri ai pus.