| Zinv a întrebat:

Salut. Vreau sa-mi cumpar un e36 dar acesta este neinmatriculat. Il mai pot inmatricula si cum?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai nevoie de acte de proprietate + fiscal la zi pe Romania.
Daca masina a fost exportata spre Romania acum mai multi ani, iar proprietarul de atunci nu a declarat-o la ANAF, nu o poti inmatricula pana cand nu plateste el impozit la ea.
Pe scurt, la masina aia trebuie sa ai contract de vanzare-cumparare sau factura, precum si impozit la zi, de la data importului in Romania.
Daca nu ai astea, trebuie sa faci niste artificii precum exportul catre o alta tara europeana, imnatricularea acolo, apoi din nou importul catre Romania, ca sa se ia fiscalul de la 0.
Cel mai frecvent se fac astfel de "combinatii" prin firmele care inmatriculeaza in Bulgaria. Platesti pe Bulgaria RCA si impozit 6 luni, apoi o treci pe Romania.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Este aici in tara masina la vanzare, care este motivul neimatricularii lui aici actual?