| alexR0 a întrebat:

Am un Peugeot 407 STRICAT! Am nevoie de sfaturi.
Masinii i-au fost schimbate motorul si cutia de viteze (automata). Acum am trei erori cand pun testerul pe ea, 1644, 1614 care sunt necunoscute si "P1351 - Preheating relay controlled and glow plugs not supplied - Permanent", dar asta nu e asa importanta. Din ce am inteles eu, primele doua erori sunt de la acceleratie sau de la pilotul automat.
Promblema mea este ca prin oras, doar prin oras, acceleratia nu mai functioneaza decat de la jumatate. Apas acceleratia pana la jumatate si nu se intampla nimic, cand o calc de la jumatate in colo, masina pleaca foarte repede... Dupa ce opresc motorul si o pornesc la loc, isi revine, dar nu pot merge foarte mult ca face la fel si trebuie iar sa repornesc motorul... Nu face mereu, doar dupa ce merg macar o ora prin oras cu ea. Pe nationala merge perfect. Din pacate nu am reusit sa pun testerul pe ea cand nu merge acceleratia. As vrea sa stiu ce trebuie sa schimb la ea pentru ca trebuie sa plec la drum si imi este teama sa plec asa.

Si mai am o problema, am montat motorul, dupa ce masina a stat o perioada in alt service, iar din cutia de viteze se scursese aproaope tot uleiul... De la Eurial mi s-a spus ca trebuie sa bag 4 litri de ulei in cutia de viteze. Noi am pus vreo 3 litri Dexron III (asta fusese pus inainte si nu am vrut sa le combin). Din ce am inteles de la mecanic, exista un nivel de siguranta, iar cand pune mai mult ulei decat trebuie, curge pe acolo. Acum masina smuceste foarte putin cand schimba din treapta intai in a doua. Ma intrebam daca trebuie pus 4 litrii de ulei cum au spus la Eurial sau e ok daca am pus pana la nivel?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Salut, am un peugeot 207 sw si din cate am citit si mi s-a spus nu recomand Eurial ca service.
Eu sunt din Focsani si am fost la reprezentanta acolo pentru o revizie si am avut gen ca tine erori de la tester si nu stiam ce sunt cu ele (nu am gasit codul pe net).
A fost de la airbag si mi-au rezolvat baietii.
Sfatul meu e sa te duci la reprezentanta, dai mai multi bani dar macar stii ca masina este ok, mai ales ca e vorba de siguranta ta pana la urma.