| Andrei26253 a întrebat:

Salut, am o motocoasă chinezească după ce cosesc cam 10-15 minute incepe sa curgă benzină din filtrul de aer și se oprește. Dacă o desfac și o curăț trebuie să îi dau 15-20 de sfori ca să mai pornească. Chiar și după ce se oprește motorul curge în continuare benzină, singura variantă ca să o opresc ca să mai curgă este de-ai scoate furtunul de alimentare.
Oare ce ar putea să aibă? Este nouă am luat-o anul ăsta.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca e chinazarie si normal sa curga laughing ce faci aia si e bun, mai nimic.Bine ma refer conceptie chinezeasca, aia is cam la baie cu asa ceva.
Curge pentru ca de vina este carburatorul, ala are o camera de benzina si un plutitor, probabil ala nu mai inchide, asa vine benzina intruna si da pe unde spui.
Nu ai decat sa mergi la cineva care se pricepe la carburatoare sa umble acolo, poate se si poate rezolva usor.
Cand e so pornesti tragi la ea deti iese sufletu laughing naspa.Asta pentru ca orificiile alea de la carburator,jigloare sau cum se mai numesc se infunda,se depunde acolo calamina de la benzina,sau asa ca o mazga,nu stiu cum sa iti zic,in orice caz se fac depuneri pe orificiile alea si dupa tragi de iti sar ochii din cap laughing

In legatura cu chestia asta,daca rezolvi cu benzina sa nu mai curga,curata filtru ala de aer, il speli bine de benzina, apoi il usuci, iar pe viotor foloseste numai benzina de aia cea mai scumpa, aia nu face depuneri asa cum faci aia cea mai ieftina, o sa vezi ca no sa te mai chinui sa porneasca.

1 răspuns:
| felixf a răspuns:

Daca vrei sa nu mai ai batai de cap si sa utilizezi motocoasa pentru taiat iarba si nu pentru reparat la ea, iti recomand sa-ti iei o motocoasa profi sau apropiata de profi.