| Gherghy a întrebat:

Detin un ford focus din 2003 si in ultimul timp se aude o bataie ciudata cand iau viraj dreapta, insa cand fac stanga nu se mai aude deloc.Care ar putea fi problema?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A. vezi capul de planetara, rulmentul nu are cum sa fie ala face huruit la viteza mare.
B. Daca pocniturile sunt metalice - cap de planetara, daca este uruit continuu si accentuat la virare - rulmentul rotii, daca pocniturile se manifesta doar la gropi denivelari - rulmentul de presiune (cap telescop)

| GouDidodino a răspuns:

Capul de planetară. Il înlocuiești si s-a rezolvat

| Eugen80 a răspuns:

Ori planetara, ori bieleta de directie, ori pivotul.
Daca face o singura data, sunt piesele care stau pe loc. Daca este o bataie repetitiva de gen tac, tac, tac este vorba de componentele in miscare de genul planetara. Verifica cu ocazia asta si etrierul si placutele daca sunt ok. Daca placutele sunt consumate la maxim, pot sa faca scandal cand ating discul.