| YoNuuT a întrebat:

Bună ziua. Am o motocoasa stihl fs 511 si as dori la toamna sa tai cocenii cu ea. Problema este ca nu stiu cu ce disc pot taia... ma puteti ajuta va rog?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea te ajuta motocoasa la coceni, sunt prea tari.
Discurile cu 40 de dinti nu au forta, se opresc. Incearca eventual un disc mai marunt, de circular, pentru lemn.
https://www.magazinulcuscule.ro/......fierastrau

| relian a răspuns:

Vrei doara sai tai, ori sai toci? De tocat nu ai nici o sansa cu asa ceva. Daca doara sai tai nici in cazul asta nu prea merge.Gindeste ca atunci cand tai coceanul poate cadea oriunde,poate cadea si ppeste cel din fata,peste cei netaiati inca etc,deci o sa fie foarte greu si dificil de taiat.

Apoi cine strainge cocenii taiat si cazuri care cum apuca? Otri te gindesti ca tai si faci brazda, asa cum tai la iarba? laughing nu cred ca poti face asa ceva la coceni.
Dar ca idee doara sai tai, cred ca ai nevoie de lama cu dinti multi, asta daca doara vrei sai tai nu sai distrugi.
La lama cu dinti putini 2 -3 sau 5 lama trebuie sa aiba viteza f mare sai taie,ca urmare o sai arunce care incotro.
Sai tai usor si sa ramana pe loc,ai nevoike de lama cu f multi dinti,asa cum este aia de la circularu de taiat lemne.

Cauta si tu pe Youtube video,am vazut sunt destule,vezi acolo cam ce se taie,cum si cit. Iati o macheta sabie de aia, ceva de ascuti si aia e tot bagi manual, faci si miscare, faci muschi laughing

| YoNuuT explică:

Vreau doar sa tai.