| Alex_3706 a întrebat:

Cat timp pot fi rezervate placutele de inmatriculare de pe vechea masina pentru a le pune pe alta noua?
Cea de a doua intrebare, sper sa intelegeti la ce ma refer. Eu doresc sa pun numere provizorii pe 3 luni actualei masini in posesie (cu intentia de a o vinde) pentru a pune numerele originale pe alta deja achizitionata. Poate viitorul proprietar al masinii sa mai scoata inca un set de numere rosii cand aceasta va fi pe numele lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti inmatricula temporar o masina dea inmatriculata. Abia dupa cumpararea masinii noi si vanzarea sau radierea din circulatie a celei vechi vei putea pastra numerele pentru masina noua.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti solicita radierea la cerere a masinii, ocazie cu care sa iti rezervi si numerele de inmatriculare si poti sa pastrezi si placutele. Nu exista un termen limita pentru aceasta rezervare.
Dupa radiere, poti solicita sa ti se elibereze numere rosii, insa nu vei primi 3 seturi, ci unul singur valabil 3 luni. Viitorul proprietar nu va putea sa scoata insa un al doilea set, motiv pentru care daca nu intentionezi sa circuli cu masina in aceasta perioada, mai bine astepti pana apare un cumparator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O masina poate avea maxim 3 randuri de numere rosii in momentul in care nu este inmatriculata in Romania.

In cazul tau, daca actuala masina e deja inamtriculata nu ii mai poti scoate numere provizorii. Numerele le poti lua de pe cea veche doar la transcrierea ei pe alt proprietar.