| justmebi a întrebat:

Am luat permisul de conducere recent si am probleme cu pornirea din rampa. Masina pe care am facut scoala de soferi si am dat examenul avea motorul de 1.9 diesel iar masina pe care o conduc acum e 1.2 benzina laughing) Stiu ca as putea sa folosesc frana de mana insa la scoala de soferi nu am invatat asa si mi se pare mai complicat. Cum pot pleca fara sa mi se duca masina in spate?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Procedura de plecare din panta e aceeași. Ții piciorul pe frână și ridici din ambreiaj pana tremura mașina apoi iei piciorul de pe frână și accelerezi. Diferența la benzină 1.2 e că trebuie să accelerezi puțin mai tare decât la diesel

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu motoarele mici pe benzina, nu are sens sa te chinui sa faci plecarea ca la scoala. Ori folosesti frana, ori o lasi sa se duca in spate 10cm, cat muti piciorul de pe frana pe acceleratie.
Cand conduc astfel de masini, fie trag frana de mana, fie nu ating frana deloc, si o tin din ambreaj, cu putina acceleratie (daunator pentru disc, dar ma doare-n 14).

| RamboxxL a răspuns:

E simplu ti piciorul pe frana după iei ușor piciorul după ambreiaj pana când mașină începe sa trepideze după iei piciorul după frana si începi sa accelerezi