| gigite a întrebat:

Va mai aduc aminte, ca a fost ziua lui Eminescu, macar cine-l cunoaste, va rog sa-l aminteasca. Va multumesc pentru intelegere. (ca si in 2022!)

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Ziua lui Eminescu a fost alaltaieri, bine macar ca a fost mentionat si pe TPU.laughing
Pentru utilizatorii TPU care nu il cunosc in totalitate pe Eminescu pe langa opera lui literara a fost si un jurnalist exceptional care critica toate partidele politice si expunea publicului multe probleme de coruptie.

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

" - Ce-ti pasa tie, chip de lut
Dac-oi fi eu sau altul?
Traind in cercul vostru stramt
Norocul va petrece
Ci eu in lumea mea ma simt
Nemuritor si rece. "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar...ce prosti suntem, nu facem tevatura pe net si la tv pentru comori nationale cum ar fi poetul Eminescu dar facem pentru straini si dive.

| IceRope a răspuns:

Care Eminescu, profu' de germană?

| OmBanal33 a răspuns:

Ca orice lucru intamplat in jurul lui 1850, nimic nu este cert, toate documentele oficiale sunte neclare.
Sigur, aceasta data a fost acceptata din punct de vedere social, insa asta nu inseamna ca data este exacta...
Ma rog... tot ce pot sa zic este ca sunt sanse foarte mari ca sa nu fie data exacta de nastere al lui Eminescu.
De asemenea, surpriza, ce crezi, ceea ce sarbatoriti voi pe 25 Decembrie, nu s-a intamplat de fapt pe 25 laughing