| ionif a întrebat:

De ce muzica clasica este considerata in ziua de astazi ca fiind o muzica plictisioare, prosteasca si multe alte lucruri? O zi buna!

Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

Cine asculta multa muzica buna, de calitate observa cu usurinta ca muzica de azi este simpla, usoara si toate melodiile "suna" la fel. O melodie este hit, slagar, de top cand se difuzeaza si dupa 2-3 ani si oamenii o asculta cu placere si o fredoneaza. In ziua de azi nu se mai fac evergreenuri, doar o galagie fara sens cu versuri extrem de simple si cu rime usoare, infantile. Muzica clasica va fi intotdeauna la moda pentru oamenii cu un anumit simt al calitatii si al frumosului. Cei superficiali vor zice tot timpul ca Eminescu nu e la moda, Bethoven e doar un film cu un catel iar Ceaicovski e doar o strada din sectorul 2

9 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Pentru @thekillerboyka: afirmatia "voi astia cu dance, pop" e cam superficiala. de unde stii tu cine sunt, cati ani am si ce muzica ascult? ai presupus ca am 16 ani pe baza a ce? de unde stii tu ce muzica ascult eu? "astia cu pop"!

| 13 a răspuns:

Pentru ca ai nevoie de un pic de creier ca sa poti sa o intelegi. Ai nevoie de capacitatea mentala de a transforma notelele alea in placere. Ceva ce multti si-au distrus cu: manele, muzica pop si muzica de club...de aceeea astazi Muzica clasica= plictisitoare, Rockul= numa urlaturi si manelel=cea mai "bazata" muzica.

| thekillerboyka a răspuns:

Pentru ca tineretul de astazi vrea pur si simplu alceva. Au trecut la un alt etaj in care vechiile arte muzicale nu mai sunt in interes.

| thekillerboyka a răspuns:

Baieti muzica clasica trebuie inteleasa? Pai ce ar fi asa de greu? E pur si simplu elegantza si maiestuositate! SI numa manelisti nu apreciaza muzica clasica? Nu sunt de acord. Nici cel care asculta dance - pop nu ar dori sa auda de muzica clasica si nici un rocker nu ar accepta asa ceva si un hip hoper crezi u ca ar avea ceva deaface cu muzica clasica? DUpa cum ne sugereaza slasic este o muzica care a trecut, sau nu? Teoretic nu pentru ca au mai ramas in sufletul oamenilor care o iubesc. Eu nu sunt un fan al ei si nici nu as ascultao pentru ca nu sunt capabil sa ma ridic la nivelul inaltei clasa a acestei muzici. Deci muzica clasica nu este apreciata pentru ca nu e pentru toti. E ceva mai pur decat ce a ajuns lumea acum.

| thekillerboyka a răspuns:

laughing Minnie! ma uimesti. Muzica clasica e la moda? Mmmm ciudat credeam ca voi astia sunteti cu dance sau pop u vostru. Da daca zici u da acum muzica clasica e la moad si ca va fi mereu nu ma intereseaza nici macar un mic. SI ca muzica de azi suna la fel e asa. Deasta artistii vostri de muzica pop se duc mereu dupa reteta si fac si ei o melodie, daca se poate numi asa, pff ce e asta?

| blackrain a răspuns:

Pai astia care spun asta sunt manelisti, si dupa cum iti poti da seama, intre muzica clasica si manele e o diferenta de la cer la pamant. sau poate ca oamenii din Romania nu au cultura suficienta pentru a asculta si intelege muzica clasica...

| loveiseverything a răspuns:

Din cauza inculturii! Majoritatea care asculta muzica clasica sunt cei care stiu sa cante la un instrument sau persoanele mai cultivate, pentru. ca acestia pot intelege acest gen de muzica.

| syjey a răspuns:

Pt. ca majoritatea omaneilor din ziua de azi, cel putin cei din Romania se lamenteaza la o muzica seaca, vaga fara mesaj gen manea sau house.

| SyN a răspuns:

Muzica clasica nu e considerata ca fiind o muzica plictisitoare,faptul ca muzica a devenit atat de diversificata face ca mozart, bach, bethoveen si cei din aceasta categorie sa fie foarte putin ascultati deoarece majoritatea oamenilor de mici sunt invatati cu un anumit fel de muzica.iar la maturitate stiu despre acesti mari compozitori dar nu le asculta arta deoarece nu este ceea ce s au invatat sa asculte si iti garantez ca daca le arati o melodie de-a lor nu vor spune ca nu le-a placut