| anonim_4396 a întrebat:

Daca mama a lucrat 5 luni in Spania (cu carte de munca) eu ar fi trebuit sa am alocatie? am 16 ani.si mama a lucrat la cineva in casa ca menajera.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nici o importanta daca parintii lucreaza ori nu si unde lucreaza, alocatia de stat pentru copii este un drept al copilului si se primeste pana ce acesta implineste 18 ani si chiar mai mult, daca mai urmeaza cursurile invatamantului liceal ori profesional (art.1 din Legea nr.61/1993, republicata in 2009). Numai bine!

| gfy a răspuns:

Cum a zis Vader, daca mergi la scoala. Daca n-ai mers acolo la scoala, nu primesti nimic.

| vader a răspuns:

Da, daca mergi la scoala.